Teknolojix Haber
YAŞAM

Dört bir yanımız Corona haberleri

Bu paylaşımda Corona ile ilgili pek duymadığınızı düşündüğümüz haberleri, ekonomiye dair yansımalarını özetlemek istedik.

1- Apple, Google, Twitter gibi şirketlerin olduğu pek çok teknoloji devi Corona virüs salgını nedeniyle çalışanlarına evden çalışmaları talimatını verdi. Twitter 5 bin çalışanına evden çalışmaları yönünde elektronik posta gönderdi.

2- Qiagen – Dünyada hızla yayılan corona virüsü ve solunum yolu hastalıklarını bir saat içerisinde test edecek sağlık kiti bulmayı başaran Alman diagnostik şirketi Qiagen’in Amerikan biyoteknoloji devi ThermoFisher’e 11.5 milyar dolara satılacağı iddia edildi

3- Yeni tip koronavirüs salgını olan Kovid19 salgını küresel ekonomiyi tehdit etmeye devam ediyor.
Dünya Bankası tarafından yapılan açıklamada Kovid-19 ile mücadele eden ülkelere 12 milyar dolarlık yardım paketi açıklandı. Bugün ise IMF’den “Salgının sıçradığı ülkelere 50 milyar dolarlık yardım yapacağız” açıklaması yapıldı. IMF verilerine göre küresel ekonomide büyüme yüzde 2.9’un altında olacak. Salgının küresel maliyetinin ise 1,2 trilyon dolar olması bekleniyor.


4- Ekonominin çökmesini önlemek için Çin, koronavirüs salgınına rağmen insanları çalışmaya teşvik ediyor. Hükümet, vatandaşların akıllı telefonlarında karantinaya alınmaları veya alışveriş merkezlerine, metrolara ve diğer kamusal alanlara girmelerine izin verilmesini belirleyen yazılım kullanmasını zorunlu hale getirdi. Kullanıcılar popüler cüzdan uygulaması Alipay aracılığıyla kaydoluyor ve sağlık durumlarını belirten yeşil, sarı veya kırmızı renk kodlarına sahipler.

5- BillGates ‘in desteklediğini açıkladığı corona virüsünün ev ortamında teşhis edilmesini sağlayacak olan sistem kullanıcıların yaptığı test ile iki gün içinde pozitif veya negatif sonuçları göstermesine imkan tanıyacak. Henüz test aşamasında olan sistemin tüm testleri başarı ile geçmesi halinde önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulması bekleniyor.

Related posts

15 Nisan Dünya Sanat Günü nedir?Evden takip edilebilecek Dünya Sanat Günü etkinlikleri neler?

Fatih Akgün

Eski Kıyafetleri Geri Dönüştüren Teknoloji

Yasemin ACAR

Yahya Üstün THY’nin Yurt Dışı Uçuşlarını Başlatacağı Tarihi Açıkladı!

Fatih Akgün

Yorum Yap