Teknolojix Haber
BİLİM

Dört Fosilleşmiş Azı Dişi Hangi Olaya Işık Tutuyor

Dört Azı Diş Neyi Gösteriyor

Araştırmacılar, Peru’nun Amazon havzasında kazılan dört fosilleşmiş azı dişinin Afrika’dan Atlantik Okyanusu boyunca sallanan ve yaklaşık 35 milyon ile 32 milyon yıl önce iç bölgeye ulaşan soyu tükenmiş bir primat soyundan geldiğini söylüyor.

Şimdiye kadar, Güney Amerika bölgeleri bugün kıta da yaşayanlara yalnızca primat fosilleri vermişti. Aynı Peru bölgesinden gelen fosiller daha önce modern Güney Amerika maymunlarının atalarının yaklaşık 36 milyon yıl önce Afrika’dan okyanusu geçtiğini ileri sürmüştü. Yeni keşif, ikinci bir primat grubununda olduğunu gösteriyor.

Parapithecidlerin Dişlerine Çok Benziyor

Los Angeles’taki Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden paleontolog Erik Seiffert, dişlerin yaklaşık 56 milyondan 23 milyon yıl öncesine kadar yaşayan Kuzey Afrika’da yaşayan primat bir aile olan parapithecidlerin dişlerine çok benzediğini söylüyor. Bilim adamları, yaşayan Güney Amerikalı maymunların ataları gibi, parapithecids’in fırtınaların yarattığı bitki örtüsü ile deniz geçişi yapmış olabileceklerini değerlendiriyor.

Parapithecus Diş Örneği

Düşük deniz seviyeleri nedeniyle elverişli okyanus akıntıları ve bugünkünden daha dar bir Atlantik Okyanusu, antik primatların okyanusta yüzmesine yardımcı oldu. Bilim adamları, yine de, geçişler gerçekleştiğinde Atlantik’in muhtemelen 1.500 ile 2.000 kilometreden geniş olduğunu tahmin ediyorlar.

Araştırmacılar, iki primat hattının yeni bir kıtaya iyi uyum sağladığını ve Güney Amerika’ya 4.000 kilometreden daha fazla yere indiklerini Peru’nun iç bölgelerine seyahat ettiklerini söylüyor.

Related posts

8. yüzyıldaki dini törenlerinde Yahudilerin kenevir yaktığı keşfedildi

Büşra Seyhan

Koronavirüs: Cep telefonları üzerinden takip salgınla mücadelede başarılı bir yöntem mi?

Fatih Akgün

Bilim İnsanlarından İlginç Keşif!

Vildan Çelik

Yorum Yap