Teknolojix Haber
YAŞAM

Drone ile Koronavirüs Tespiti Mümkün Mü?

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını tüm hızıyla yayılmaya devam ediyor. Bu süreçte koronavirüs vakalarını hızlı tespit etmek büyük önem arz ediyor. İnsanların belirti gösterince test yaptırması nedeniyle de tespit zorlaşıyor ve geç kalınmış olabiliyor.

Pandemic Drone nedir?

Güney Avusturalya Üniversitesi bilim adamları ve Draganfly Inc. firması bir araya gelerek kalabalıklar üzerinde test yapabilecek bir Drone teknolojisi geliştirdi. Pandemic Drone adındaki projede özel sensörler ve algoritmalar ile solunum yolu hastalığını kapmış insanların tespit edilmesi amaçlanıyor.

Drone izlediği kişilerin vücut ısısı, nabız değeri, öksürme, burun çekme ve soluk alıp verme hızı gibi verileri topluyor. Ardından veri tabanı ile karşılaştırma yaparak vakayı tahmin etmeye çalışıyor.

Proje aslında 2017 yılında Drone kamerası ve sabit kameralardan insanların grip tarzındaki hastalıklarını anlayabilmek amacıyla başlatılmıştı. Yüzde 100 sonuçlar veremiyor fakat yayılım hızı ve sayı gibi tahminlerin yapılmasını sağlıyor. Bu sayede daha hızlı müdahale yapılabiliyor.

Hastalık tespitinin yanında bebek solunumunu takip etme, savaş bölgeleri ve doğal felaket alanlarında çalışma gibi amaçları da mevcut. Pandemic Drone için şimdiden tıbbi ve hükümet müşterilerinin sipariş verdiği ifade ediliyor.

Related posts

Tuvalet kağıdı krizi ABD’de büyüyor (Bosanski jezik)

Fatih Akgün

Bilim İnsanları, Antarktika’nın Geçmişte Yemyeşil Bir Yağmur Ormanı Olduğunu Keşfetti

Fatih Akgün

CORONA VİRÜSE 150 ÇÖZÜM ÖNERİSİ 48 SAATTE ORTAYA ÇIKTI

Fatih Akgün

Yorum Yap