Teknolojix Haber
BİLİM TEKNOLOJİ (Genel)

Dronlar çevre bilimcilere yardımcı oluyor.

Dronlar çevre bilimcilere yardımcı oluyor.

Avustralya’da yuvalama sezonu, Great Barrier Reef’in kenarında toplanan binlerce kaplumbağa ile başladı. Bu doğal olay havadan  gözlemlendiğinde muhteşem bir görüntü ortaya çıkıyor.  Great Barrier Reef Vakfı gökyüzünden Dronlarla bu görüntüleri kayıt etti. Ve haber kaynakları ile paylaştıkları bu çarpıcı görüntüler Raine Adası’nda şimdiye kadar görülen en büyük yeşil kaplumbağa topluluğunun görülmesini sağladı. Dronlar çevre bilimcilere yardımcı oluyor. Bu güzel türü rahatsız etmeden gözlemlemeyi sağlıyor.

Dronlar çevre bilimcilere yardımcı oluyor.
Dronla gök yüzünden görüntülenen yeşil kaplumbağalar.

Doğal ortamı koruma üzerine çalışan Great Barrier Reef Vakfı kaplumbağaların üremek için kullandıkları Raine Adasını Kurtarma Projesine 1999 da başlamıştı. 20 yıl da  görülen en büyük kaplumbağa sayılarını belgelemeye yardımcı olan  Dronelar sayesinde dünyanın en büyük yeşil kaplumbağa topluluğunun muhteşem  görüntüleri kayıt altına alındı. Bu görüntüler 1999 yılında başlanan projenin amacı olan kaplumbağa ölümlerini önlemek ve adanın esnekliğini güçlendirmek için çitler inşa ederek adanın yuvalama plajlarını iyileştirme çalışmalarının başarılı olduğunu gösteriyor.

Avustralya’nın Cairns eyaletine yaklaşık 620 km kuzeybatısında olan ve mercan cenneti olan Raine Adası yeşil kaplumbağaların yuvalama alanı. Ancak fazla avlanma ve yumurtalarının hasat edilmesi yüzünden  bu kaplumbağaların soyu tükenme tehlikesi altında. Bilim insanları, yaşam mücadelesi veren kaplumbağalara yardım etmek için birçok müdahalede bulundu, önlemler aldı. Yeşil kaplumbağa nüfusunu takip etmek için birçok çalışma yapıldı. Yapılan ve yayınlanan araştırmada, tehlike altındaki deniz canlılarını belgelemede, insansız hava araçları Dronların  kullanılmasının en doğru yol olduğu bulundu.

Dronlar çevre bilimcilere yardımcı oluyor.
Yeşil Kaplumbağa

DRON’la havadan çekilen görüntüler sayesinde verilere daha kolay ulaşıldı

Bilim adamları Dronları kullanarak, adanın etrafında yüzerek yumurtalarını bırakmak için kıyıya gelmeyi bekleyen yaklaşık 64 bin kaplumbağa  olduğunu buldu.  Araştırmacılar, sonuçları kaplumbağa popülasyonunu anlamak ve yönetmek için kullanabilecekler. Bir drone kullanarak daha kolay, daha güvenli, çok daha doğru veriler elde edildiğini ve kalıcı olarak saklanabileceği düşünülüyor.

Kaynak:globalnews

 

Related posts

Apple, watchOS 6.1’in Yayınlanan Tüm Yenilikleri

Yasemin ACAR

Bilim insanları 215 milyon yıl önceki kitlesel yok oluşun sebebini araştırdı: Ne göktaşı ne de iklim değişikliği

Büşra Seyhan

Binlerce Google Çalışanına Virüs Tehlikesi Nedeniyle Evinden Çıkmıyor…

Meryem ACAR

Yorum Yap