Teknolojix Haber
BİLİM

DSÖ Yöneticisi,Gençleri Koronavirüs Hakkında Uyardı!

Dünya genelinde etkisi devam eden koronavirüs, ayrıca 60 binden fazla insanın canına mal oldu. DSÖ’den yapılan açıklamaya göre, virüs sebebiyle risk altında olanlar sadece yaşlılar ve hastalar değil.

Koronavirüs salgını yayılmaya başladıktan sonra genel olarak uyarılar 60 yaş ve üstüne olmuştu. En çok bu yaş grubunda yoğun bakım ve ölüm vakaları görülüyordu. Ancak görünüşe göre yeni vakalarla birlikte durum biraz değişiyor.
Dünya Sağlık Örgütü, daha fazla gencin koronavirüsü ağır bir şekilde geçirmeye başladığını açıkladı. 200’den fazla ülkeye yayılan virüs, genç insanların da ciddi bir şekilde hastalanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep oluyor.

Gençler, COVID-19’u ağır bir şekilde tecrübe ediyor

Dünya Sağlık Örgütü yöneticisi Dr. Maria Van Kerkhove, düzenlenen basın toplantısında genellikle farklı sağlık problemleri bulunan yaşlı kişilerin hastalığının ağır seyrettiğini söyledi. Kerkhove “Hâlâ bilmediğimiz birçok şey var. Bazı ülkelerde 30’lu, 40’lı, 50’li yaşlarındaki insanların yoğun bakıma alındığını ve öldüğünü görüyoruz” dedi.
Dr. Kerkhove, giderek daha fazla gencin koronavirüs sebebiyle hastalığı ağır şekilde deneyimlediğini söyledi. DSÖ acil durum programı yöneticisi Dr. Mike Ryan ise virüsün sadece yaşlıları ve başka hastalıkları bulunanları ciddi olarak etkilediğini düşünmenin yanlış olduğunu söyledi.

Independent Turkish’te yer alan habere göre, İtalya’da yoğun bakımda bulunan  %10 ile %15 50 yaşın altındaki hastalardan oluşuyor. Ayrıca Güney Kore’de gerçekleşen 6 ölümden biri 60 yaşın altındaki hastalar.
Ryan, hastalığın sadece yaşlılarda ağır bir şekilde hissedildiği yönündeki inanca dair olarak ise “Bu hastalığın gençlerde hafif, yaşlılarda şiddetli olduğuna kendimizi inandırmaya çalıştığımız bir dünyada yaşıyoruz ve problem tam da buradan kaynaklanıyor.” dedi.

Şu an dünya genelinde 1 milyon 200 binden fazla koronavirüs vakası tespit edilmiş durumda. Bu vakalardan 207 bin 301’i yeniden sağlığına kavuşurken 64 bin 787’si hayatını maalesef kaybetti.

Ayrıca Koronavirüse karşı Evde Dezenfaktan Nasıl Yapılır? Haberimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

50 Yıllık İlerleme, 50 Yıllık Hasar

Fatih Akgün

Ankara’dan Müjdeli Haber Geldi: COVID-19 Aşısı, İnsan Testlerine Hazır!

Fatih Akgün

Bu Arının Bir Yanı Erkek, Bir Yanı Dişi!

Yorum Yap