Teknolojix Haber
İNTERNET TEKNOLOJİ (Genel)

DuckDuckGo, Gizliliği Arttırmaya Yarayan Tracker Radar’ı Duyurdu

Alternatif arama motoru DuckDuckGo,  internet izleyicilerini engelleyen yeni işlevi Tracker Radar’ı tanıttı.

Google‘a rakip olarak gösterilen arama motoru DuckDuckGo, internette izleyicileri engelleyerek gizliliği artırmaya yarayan Tracker Radar’ı duyurdu.

Tracker Radar, en çok ziyaret edilen web siteleri analiz eden bir arama motoru. DuckDuckGo tarafından analiz edilen sitelerde hangi üçüncü parti kaynakların en çok kullanıldığına, bunların hangi sıklıkla çerez bıraktığına, hangi API’ları kullandığına ve hangi API’ların ayrı kullanıcıları tanımlamakta kullanıldığına bakılıyor. DuckDuckGo bu sayede listesini güncel tutuyor ve yeni izleme tekniklerini keşfedebiliyor.

DuckDuckGo,  geliştiriciler faydalanmak isterse diye Tracker Radar’ın kodlarını açık kaynak olarak yayınlıyor. Firma, izleyiciler hakkında bilgi edinmek isteyen araştırmacılar olursa da Tracker Radar’dan faydalanabileceğini aktarıyor.

Tracker Radar aracını  kullanmak isterseniz, aracın dahil edildiği DuckDuckGo Privacy Browser uygulamasını Google Play veya Apple Store’da yükleyebilirsiniz. Masaüstünde  ise DuckDuckGo Privacy Essentials ChromeFirefox veya Safari eklentisini yüklemeniz gerekiyor.

Related posts

Bilim İnsanları Bir Böceğe Kamera Taktı!

Fatih Akgün

Gündemden Düşmeyen Katlanabilir Telefon: Samsung Galaxy Fold

Fatih Akgün

Koronavirüse karşı önemli bir atılım daha : Yerli ve milli solunum cihazımızı ürettik !

Fatih Akgün

Yorum Yap