Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Dün akşam düşen, Türkiye’de görülen göktaşı

Dün akşam düşen, Türkiye'de görülen göktaşı

 Dün akşam düşen, Türkiye’de görülen göktaşı (meteor) hakkında neler biliniyor?

27 Mayıs 2020 akşamı 22.30 sularında dün akşam düşen, Türkiye’de görülen göktaşı, Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum dahil 11 ilden gözlemlenen göktaşının(meteor) cep telefonlarıyla çekilmiş görüntüleri merak uyandırdı. Düşenin meteor olarak değerlendirilebilmesi için önce bulunup incelenmesi gerekiyor. Çünkü uzayda bulunan  yapay uydular da Dünyaya düşebiliyor. Atmosfere giren her cisim sürtünmeden dolayı alev topu(ateş topu) halini alır. Güneş sistemimiz de bulunan astroid(göktaşı) kuşakları ve onların yörüngeleri nedeni ile gökyüzünde yılın belli zamanlarda kayan yıldızlar izlenebilir.

Bu tip olaylar gece karanlığında gözlenebilir. Büyük şehirlerde fazla ışık kirliliği olduğundan bu güzel ve doğal  gök olaylarını fark edilmez bile… Ancak şehir dışında ışıkların olmadığı kırsal bölgelerde bu olaylar gözlemlenebilir.

 Uzun Süreler  Ankara Üniversitesi Astronomi ve uzay bilimleri bölümünde  öğretim üyesi olarak ders vermiş saygıdeğer gök bilimci Prof. Dr. Ethem Derman  konu hakkında sorulan soruları cevaplandırdı.

Astronom ve gökbilimci Prof. Dr. Ethem Derman merak edilen soruların cevaplarını BBC Türkçe’ye anlattı. Derman, 100 metreden küçük göktaşlarının atmosfere sürtünüp parçalanmasına “ateş topu” denildiğini ve bunun çok normal bir astronomik olay olduğunu söyledi.

Derman’ın verdiği bilgiye göre meteorun gözlemlendiği yerde nereden gelip nereye gittiğine dair yapılacak analizler ve uydu görüntüleriyle nereye düştüğü tam olarak hesaplanabilir.

Derman, göktaşlarının maddi bir değeri olması için örneklerin NASA’nın veya başka resmi bir laboratuvarın analiz edip sertifikalandırması gerektiğini söyledi.

Bu imkan Türkiye’de olmadığı için göktaşlarının üniversitelere bağışlanması veya ‘aile yadigarı olarak saklanıp çocuklara gökyüzünü sevdirmek için kullanılmasını’ tavsiye etti.

Derman, Türkiye’de 2015 yılında Bingöl’e düşen meteorun köylüler tarafından toplanıp satılabilmesinin sebebinin göktaşlarının bir NASA çalışanı tarafından ABD’ye götürülüp analiz ettirilmesi olduğunu söyledi: “Bingöl meteorları Vesta gezegenine ait olarak sertifikalandırıldığı için maddi bir değeri oldu.” dedi.

Haberle ilgili videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: BBC

Related posts

Dünya’dan götürülen bakterilerle Ay ve Mars’ta mineral madenciliği yapılabilecek

Vildan Çelik

NASA, OSIRIS-REx’in Ulaştığı Gök Taşı Bennu’dan İlk Görüntüleri Paylaştı

Eyüp Çohadar

Yalçın 4×4 Zırhlısı ambulans olarak üretiliyor

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap