Teknolojix Haber
SEKTÖREL

Dünya Devi Walmart Salgın Sonrası İbreyi Türkiye’ye Çevirdi

Dünyanın en büyük perakendecisi Walmart, koronavirüs salgını sonrası ibreyi Türkiye’ye çevirdi. Plastikten ambalaja ve gıdaya kadar onlarca firma şimdiden Walmart’a satış yapmaya başladı. Çin’den mal alımını azaltan perakende devi, siparişlerinin bir bölümünü Türkiye’ye kaydırdı.

Dünyanın gözü Türkiye’de! WalMart’a satışlar başladı

Dünyanın en büyük perakendecisi Walmart, virüs salgını sonrası ibreyi Türkiye’ye çevirdi. Plastikten ambalaja ve gıdaya kadar onlarca firma şimdiden Walmart’a satış yapmaya başladı. Çin’den mal alımını azaltan perakende devi, siparişlerinin bir bölümünü Türkiye’ye kaydırdı. 27 ülkede, 55 farklı markayla faaliyet gösteren, 520 milyar dolarlık cirosu, 25 milyar doları aşan nakit akışıyla dünyanın en büyük perakendecisi olan Walmart için plastikten yiyeceğe kadar pek çok üründe Türkiye alternatif olmaya başladı.

Türkiye’nin ilk ketçap ihracatçısı Assan Foods, Lux Plastik, Avşar Emaye, Titiz Plastik, Mehtap Alüminyum, Gondol Plastik, Paşabahçe, Keramika, Solmazer ve Arda Cam gibi onlarca firma Walmart’a satışa başladı.Dünyadaki onbinlerce mağazasına ‘ucuz üretim’ diye Çin mallarını sokan Walmart, virüs salgını nedeniyle fikir değiştirdi.

ÇİN’E ALTERNATİF OLABİLİRİZ

TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Kovid- 19 ile birlikte Çin ve ABD arasındaki ilişkilerin daha da gerginleştiğini, Çin’e bağımlı şirketlerin tedarik zincirlerini çeşitlendirmek için yeni ülkelere yöneldiğini gözlemlediklerini belirterek, “Bu kapsamda Türkiye, Vietnam, Hindistan gibi ülkeler öne çıkıyor. Aynı zamanda tedarik zincirinde Çin’e bağımlı olan Amerikalı firmalar bugün ciddi sorunlar yaşıyor. Birçok sektörde ülkemiz ABD’li ithalatçılar için Çin’e alternatif olabilir” dedi.

Yalçındağ, Kovid-19 sonrası süreçte Türk özel sektörünün öne çıkabilmesini teminen, BCG’ye 100 milyar dolar ticaret hedefi kapsamında hazırlatılan raporun, güncelleneceğini söyledi.

Related posts

Dünyanın İlk ‘Kesilemez’ Maddesi Üretildi!

Fatih Akgün

Karşınızda 2020 Alfa Romeo Giulia

Fatih Akgün

Ubisoft, Google ve Apple’a Dava Açtı!!İşte Detaylar..

Fatih Akgün

Yorum Yap