Teknolojix Haber
BİLİM TeknolojiXHaber YAŞAM

Dünya’ nın geleceğini aşırı sıcaklar tehdit ediyor !

ABD’ nin Rutgers Üniversitesi’ndeki araştırmacılar dünyanın geleceğiyle ilgili bir araştırma yaptı. Buna göre aşırı sıcakların gelecekte 1.2 milyar kişinin yaşadığı bölgeleri etkileyeceği tahmin ediliyor.

Üniversitenin yaptığı araştırmalarda, sera gazı kaynaklı oluşacak ısı stresinin şu anda 1.2 milyar kişinin yaşadığı bölgeleri etkisi altına alacağını öngörülüyor.

Gelecekte insanlığı tehdit edecek olan aşırı sıcaklar :

Araştırma, küresel hava ısısının sanayi öncesi döneme göre 1.5 derece artması durumunda aşırı sıcaklıkların 500 milyon insanın yaşadığı alanları etkileyeceğini ortaya çıkardı. 2 derecelik sıcaklık artışı olması durumunda bundan 800 milyon kişinin zarar göreceği belirtiliyor.

2100 yılında ise ısının 3 derece yükselebileceği ve bu durumda 1.2 milyarlık dünya nüfusunun aşırı sıcaklıkların etkisine maruz kalacağı öngörülüyor. Çalışmada ayrıca küresel ısınmanın etkileri vurgulanarak, dünyanın 19. yüzyılın sonlarındaki ısı değerlerine göre şu anda 1.2 derece daha sıcak olduğunun altı çizildi.

Küresel ısınma buzulları eritiyor:

Öte yandan, küresel ısınma buzulların hızla erimesine ve deniz seviyesinin yükselmesine neden oluyor. Deniz seviyeleri, Grönland ve Antarktika’daki en büyük buzulların erimesiyle hızla yükseliyor. Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından yapılan bir çalışma, 2019 yılının şimdiye kadar ölçülen en sıcak ikinci yıl olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, 2019’un sanayi devrimi öncesine göre ortalama 1.1 derece daha sıcak olduğu kaydedildi.

Related posts

Onlar Kendi İcatlarıyla Ölen Mucitler!

Fatih Akgün

Geleceğin iş modelinde insanlar ve robotlar bir arada çalışacak

Fatih Akgün

Internetten Gözlük Alan Adamın Kutusundan Patates Çıktı

Yasemin ACAR

Yorum Yap