Teknolojix Haber
YAŞAM

Dünya Sağlık Örgütü,Virüsün Havada Asılı Kalamadığını Duyurdu!

Dünya Sağlık Örgütü, sosyal medya hesaplarından yaptığı bir paylaşımda yeni tip koronavirüsün bulaşıcılığına dair açıklamalarda bulundu. Damlacıkların havada kalamadığını belirterek, 1 metre kuralına vurgu yaptı.

 Vaka sayılarında sürekli artışların görüldüğü Kovid-19 salgını, dünya genelinde hayatı durma noktasına getirdi. Kolayca kişiden kişiye bulaştığı bilinen virüs hakkında en merak edilen sorulardan biriyse hava yoluyla bulaşıp bulaşmadığı.

Şimdiye dek pek çok uzman, konu hakkında farklı görüşler bildirmiş olsa da Dünya Sağlık Örgütü’nden konuya ilişkin önemli bir açıklama geldi. DSÖ’nün resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, koronavirüsün hava yoluyla taşınamayacağı belirtildi.

Koronavirüsün hava yoluyla taşınamayacağının belirtildiği paylaşımda ayrıca, damlacıkların havada kalamayacak kadar ağır olduğu ve hemen yere düştüğü ifade edildi. Bu noktada virüsü taşıyan kişilerin 1 metre yakınında nefes alıp verenler ile ellerini enfekte olmuş yüzeyle temas ettirdikten sonra dezenfekte etmeden yüzüne, ağzına ya da burnuna dokunan kişilerin de virüsü kapabileceği söyleniyor.

Damlacıkların havada kalamayacak kadar ağır olması ve hemen yere düşmesi, yüzeylerin sürekli dezenfekte edilmesini gerekli kılıyor. Öte yandan ellerin sık sık su ve sabunla yıkanması da büyük fayda sağlayan etkenlerden.

Virüsün kişiden kişiye en kolay şekilde nasıl bulaşacağı noktasına da değinen DSÖ, açıklamasında virüsün öksürme, hapşırma veya konuşma esnasında kolaylıkla bulaşabildiğini vurguladı. Bu noktada insanların kendilerini virüsten korumak için yapabilecekleri en basit ve en önemli şeyin ise 1 metre kuralı olduğu vurgulandı.

Related posts

30 Yaş ile Birlikte, Çoğu İnsanın “Müzik Felci” Geçirdiği Ortaya Çıktı!

M. Büşra Kaya

Sağlık Bakanlığına Personel alımı için başvuru şartları belli oldu!

Fatih Akgün

Son Dakika: ABD’deki Koronavirüs Taşıyıcılarının Yüzde 25’i Belirti Göstermediği Açıklandı

Yasemin ACAR

Yorum Yap