Teknolojix Haber
İNTERNET

Dünyaca ünlü BitTorrent İndirme Araçları açıklandı!

uTorrent, en popüler BitTorrent indirme aracı oldu. uTorrent’i takip eden bir diğer yazılım ise BitTorrent’in kendi yazılımı olan BitTorrent oldu.

Birçok internet kullanıcısı, bir noktada aradığı herhangi bir dosyayı edinebilmek için torrent kullanmıştır. Kullanmadıysa bile mutlaka duymuştur.

Son on yıl içerisinde BitTorrent’in kaynak sitesinde birçok değişiklik meydana geldi. Kickass veya ExtraTorrent gibi birçok kaynak site, yayın hayatını sonlandırdı fakat hâlâ, her gün BitTorrent kaynaklarından milyonlarca dosya  indiriliyor ve paylaşılıyor.

Son istatistiklere göre bir gündeki 25 milyon aktif BitTorrent trafiğinin üçte ikisinden fazlası, bir BitTorrent indirme yazılımı olan uTorrent’ ten geliyor. uTorrent sürümleri arasındaysa en popüleri 3.5.5 sürümü oldu. uTorrent, %68,6 gibi devasa bir pazar payının sahibi olmayı başardı. uTorrent’in hemen arkasındansa BitTorrent Company’ nin geliştirdiği BitTorrent yer aldı. BitTorrent’in pazar payı %6,6 oldu.

Dünya genelinde masaüstü işletim sistemleri arasında %77,1’lik Windows’u %18,34 ile takip eden Mac işletim sistemindeki en popüler BitTorrent aracı Transmission olarak açıklandı. Transmission’ın pazar payıysa %5,1. Transmission’ın Windows sürümüyse hâlâ beta aşamasında bulunuyor.

Mart 2020 itibarıyla programların pazar paylarını gösteren listede Rusya’dan Zona ve MediaGet’in de kendilerine yer bulduğu görülüyor. MediaGet, %3,7 gibi bir pazar payına sahipken Zona ise %3,3 ile MediaGet’i oldukça yakından takip ediyor.

Listede yer alan ve pazar payları %1’in altında olan BitTorrent araçları; Deluge, Bitcomet, BiglyBT, FDM, BitSpirit, BitLord.

Related posts

Netflix’ten yepyeni özellik

Fatih Akgün

Telefon ve İnternet Abonelikleri e-Devlet Üzerinden İptal Edilebilecek!

Fatih Akgün

Son Dakika:Mavi, Boyner,Beymen,Altınyıldız, Vakko ve LC Waikiki mağazalarını Kapattığını Açıkladı. LC Waikiki ‘den Örnek Davranış

Yasemin ACAR

Yorum Yap