Teknolojix Haber
SEKTÖREL TEKNOLOJİ (Genel) YAPAY ZEKA

Dünyada Bir İlk : Robot İŞKUR merkezi kuruldu !

Geçtiğimiz günlerde Japon ve İsrailli iki şirketin ortaklığıyla kurulan MasushiAI, müşterilerine isteklerine göre kiralayabilecekleri işçi robotlar sunmaya başladı. Robotlar, saatlik veya yapılan işe göre fiyatlandırılarak kiralanıyor.

Bu zamana kadar birçok kitapta, oyunda ve filmde teknolojinin gelişmesiyle birlikte, robotların insanların işlerini elinden  aldığına dair hikayelere rastlamıştık. Bu hikayelerde gelişen teknolojiyle ortaya çıkan yapay zekaya sahip robotlar, bir insanın yapabileceği işi daha kısa sürede ve daha iyi sonuçlarla yapabiliyorlardı.

Her gün gelişen teknoloji ortamında, aslında böyle bir geleceğin pek de uzak olmadığını söylememiz gerekiyor. Hatta geçtiğimiz günlerde dünyada ilk kez yapay zekalı robotları kullanıcılara sunan ‘iş bulma bürosu’ kuruldu. İsrail merkezli şirket, normalde insanlar tarafından yapılan yorucu işleri üstlenen robotları müşterilerine veriyor.

MusashiAI isimli bu şirket, İsrailli SixAI ve Japon Musashi Seimitsu’nun ortaklığı sonucunda ortaya çıkmış. Şirketin şu anda müşterilerine sunduğu robotlar yalnızca tamamen otonom forklift ve denetim robotlarından oluşuyor.

Şirketin satış politikası ise robotlarını tamamen müşterilerine satmak yönünde değil. MusashiAI, robotlarını birkaç saatliğine satıyor veya yerine getirilen görev sayısına göre fiyat çıkarıyor. Böylece müşteriler fazla para ödemeden yapması gereken işi çabucak halledebiliyor. Aynı zamanda şirket bir robotu birden fazla müşteriye satabiliyor.

İsrailli SixAI şirketinin kurucusu Ran Poliakine, robotların tıpkı insanlar gibi iş yaptıklarını söyledi. Poliakine, robotların otomatikleştirilmediğini, bunun yerine tamamen otonom olduklarını aktardı. Yani şirketin sattığı her robot belirlenen görevi yapabilmek için kendi yolunu bağımsız bir şekilde çiziyor.

Ran Poliakine’nin açıklamalarına göre şirketin amacı, akıllı robotları gerçek dünyadaki iş ortamlarına sokabilmek ve farklı çevrelere adapte olmalarını sağlayabilmekti. Bununla birlikte insanlar için sıkıcı olan işlerin robotlar tarafından halledilebilmesini sağlamaktı.

Öte yandan Japon Musashi Seimitsu, şirketinin CEO’su ve başkanı Hiroshi Otsuka, amaçlarının geleceğe bir adım daha atmak olduğunu vurguladı. Otsuka, görevlerinin yapay zeka ile Japon üretim teknolojisini birleştirerek dünyayı değiştirmek olduğunu söyledi.

Peki böyle bir teknolojinin yaygınlaşmasını ve gelecekte sıklıkla kullanılmasını ister misiniz ? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Related posts

Corona virüsü ürünleri için Amazon harekete geçti

Fatih Akgün

Amazon’ un COVİD-19 salgınına karşı aldığı önlem!

Fatih Akgün

Yapay Zeka Direksiyon Başındaki ‘Hataları’  Tespit Edecek…

Meryem ACAR

Yorum Yap