Teknolojix Haber
UYGULAMA YAZILIM

Dünya’nın an be an takip ettiği Corona virüsü haritasına Türk imzası

Dünya corona virüsünü ABD merkezli Esri şirketinin geliştirdiği interaktif bir haritadan takip ediyor. Her gün 1.6 trilyon kez ziyaret edilen interaktif harita platformundan, hangi ülkede kaç kişinin virüse yakalandığı, virüsten öldüğü veya kaç kişinin kurtulduğu gibi bilgiler anlık paylaşılıyor.

Oluşturulan platform ile dünyadaki virüsle ilgili yaşanan gelişmeler anlık olarak kullanıcılara sunuluyor. Kaç kişi virüse yakalandı, kaç kişi öldü, kaç kişi virüsten kurtuldu. Dünyanın takip ettiği bu internet platformuna canlı veri girişini sağlayan isimlerden biri 35 yaşındaki bir Türk; Deniz Karagülle. 

KARAGÜLLE’NİN PAYI BÜYÜK 

Deniz Karagülle, ABD’deki haritalama ve konumsal analiz yazılımı geliştiren Esri firmasında çalışıyor. Karagülle, ekip arkadaşı ABD’li Paul Dodd ile söz konusu sisteme dünyada kaç vakanın görüldüğünü, kaç ölümün yaşandığını, ülke ülke detaylandırarak veri akışını sağlıyor. Her ülke virüs hakkında yaşanan gelişmeleri günlük olarak paylaşıyor, Dünya Sağlık Örgütü gibi otoritelerden de bilgilendirici paylaşımlar da geliyor. Ancak bu yapılan bilgilendirmelerin tek bir yerde ve anlık olarak paylaşılmasında Deniz Karagülle’nin çok büyük bir payı var.
  
VERİ HARİTASI OLUŞUYOR 

Jhons Hopkins Üniversitesi’nin konfigüre edilen canlıya yakın veri haritasının altyapısı California’daki Environmental Systems Research Institute (Esri) şirketinin ‘The ArcGIS Living Atlas of the World’ takımı tarafından sağlanıyor.

Ben de canlı veri metodunu oluşturan Lİving Atlas takımında çalışıyorum. Bu uygulama istenilen verilerin girilerek bir veri haritası oluşmasını sağlıyor. Bu sadece korona için değil birçok farklı sektör ve şirket tarafından kullanılıyor. Esri Platformuna sahip olan herkes ‘Dashboard for ArcGIS’ uygulamasını kullanabiliyor.

Johns Hopkins Üniversitesi de Google dokümanlarda toplanan verileri manuel olarak haritaya girerek bir virüs haritası çıkarıyordu. Bu veri kaydını günde iki kere manuel olarak güncelliyorlardı. Harita ilk olarak 22 Ocak’ta halkın da kullanımına açıldı. Sonrasında uygulamanın kullanımı arttıkça, John Hopkins Üniversitesi’ne destek vermek için resmi kaynaklardan alınan verileri otomatik ve gerçek zamanlı olarak akışını sağlamak için ‘The ArcGIS Living Atlas of the World’ takımı olarak devreye girdik.

Biz Johns Hopkins Üniversitesi’ne destek vererek, otomatik olarak resmi kaynaklardan alınan verileri harita üzerine aktarılması için teknik altyapıyı sağladık. Çini kapsayan veriler her 15 dakikada bir güncelleniyor. Çin dışında kalanan bölgeler için ise günde iki kez otomatik güncelleme yapılıyor. Ben, datanın verileri alıp, harita üzerinde canlıya yakın bir şekilde alınmasını sağlayan ekipteyim.”

HARİTADAKİ VERİLER HANGİ KAYNAKLARDAN ALINIYOR? 

“Dünya Sağlık Örgütü (WHO), U.S CDC (Centers for Disease Control and Prevention) , ECDC (European Centers for Disease Control) China CDC (CCDC), NHC, and Dingxiang-yuan DXY.cn (An aggregator site for health cases, Cin).”

Related posts

Microsoft, COVID-19’u Kullanan Excel Dosyalarına Karşı İkazda Bulundu.

HTML ve HTML5 arasındaki farklar

Zeliha Kutlu

Dünyanın ilk elektrikli ticari deniz uçağı havalandı.

admin

Yorum Yap