Teknolojix Haber
GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ ROBOTLAR YAPAY ZEKA

Dünyanın İlk Biyonik Gözü

Doktorlar dünyanın ilk biyonik gözünü yerleştirmeye hazırlanıyor.

Avustralya’nın Melbourne kentindeki Monash Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, beyin implantıyla görme vizyonunu yeniden yükleyebileceğini söyledikleri biyonik bir cihaz geliştirdi.

Biyonik bir gözün dünyadaki ilk insan klinik deneyleri olacağını iddia ettikleri şey için hazırlanan ekip, sonunda bunu küresel ölçekte üretmek için ek finansman istiyor.

TechCrunch’ın bildirdiğine göre , beyne yerleştirilmiş mikro elektrotlarla birleştirilmiş bir akıllı telefonun içgüdüsü . Yapımında on yıldan fazla bir süredir devam eden bir proje olan “Gennaris biyonik görme sistemi”, sinyallerin retinadan beynin görme merkezine iletilmesine izin vermek için hasarlı optik sinirleri atlar.

Sistem, bir kamera ve bir kablosuz verici içeren özel tasarlanmış bir başlıktan oluşur. Beynin içine yerleştirilen bir dizi sinyalleri iletirken, bir işlemci birimi veri sıkıştırma ile ilgilenir.

Monash profesörü Arthur Lowery,  Elektrik ve Bilgisayar Sistemleri Mühendisliği Üniversitesi Bölümü, söz konusu açıklamada ; “Tasarımımız, bireyin iç ve dış ortamlarda gezinmesi ve etrafındaki insanların ve nesnelerin varlığını tanıması için bilgi sağlayan 172 noktaya kadar ışık (fosfor) kombinasyonlarından görsel bir desen oluşturuyor,”  dedi.

Araştırmacılar ayrıca sistemi, uzuv felci gibi tedavi edilemeyen nörolojik rahatsızlıkları olanların hareketi yeniden kazanmalarına yardımcı olacak şekilde uyarlamayı umuyorlar.

Lewis, “Başarılı olursa, MVG [Monash Vision Group] ekibi tedavi edilemeyen körlüğü olan kişilere vizyon sağlamaya ve quadriplegia ile felç olan kişilerin kollarına hareket etmeye odaklanan yeni bir ticari girişim yaratmaya çalışacak,” dedi.

Temmuz ayında yapılan bir deneme , Gennaris dizisinin pnömatik bir yerleştirici kullanılarak üç koyunun beynine güvenli bir şekilde nakledilebildiğini ve toplamda 2.700 saatlik bir stimülasyonun herhangi bir olumsuz sağlık etkisine neden olmadığını gösterdi.

İlk insan denemelerinin ne zaman yapılacağı hala belirsiz.

Monash fizyoloji profesörü ve MVG üyesi Marcello Rosa, “Ekstra yatırımla, bu kortikal implantları burada Avustralya’da insan denemelerine ilerlemek için gereken ölçekte üretebileceğiz” dedi.

Haber, Elon Musk’ın beyin bilgisayar arayüz şirketi Neuralink’in madeni para büyüklüğündeki arayüz prototipini canlı domuzlarda test ettiğini duyurmasının ardından geldi. Nihai hedefler benzerdir: körlük ve felç dahil beyin sorunlarını tedavi etmek.

Monash cihazının teknik olarak ilk biyonik göz olup olmadığı, yine de anlamsallığa inebilir.

Houston’daki Baylor Tıp Koleji’ndeki bilim adamları tarafından geliştirilen “görsel protez” bir cihaz olan ayrı bir beyin implantı, Mayıs ayında yayınlanan bir makalede ayrıntılı olarak açıklandığı üzere, hem kör hem de gören katılımcıların harflerin şeklini “görmelerine” izin verdi .

Related posts

Samsung Trio ile Aynı Anda 3 Ürün Kablosuz Şarj Olabilecek

Fatih Akgün

Mühendislerden Yerli Otomatik Suni Solunum Robotu

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Apple AirPods 3 için beklenen özellikler..

Fatih Akgün

Yorum Yap