Teknolojix Haber
YAŞAM

Dünyanın İlk Yapay Zeka Üniversitesinin Açılışı Ertelendi!

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti (BAE) Abu Dabi’de kurulan dünyanın ilk yapay zeka üniversitesi, Mohamed bin Zayed, ağustos ayında ilk öğrencilerini ağırlamaya hazırlanıyordu. Ancak üniversitenin ilk akademik yılı koronavirüs salgını nedeniyle ertelendi.

Mohamed bin Zayed Yapay Zeka Üniversitesi, açılış tarihini Ocak 2021’e kadar erteledi. BAE Devlet Bakanı ve Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Sultan Al Jaber, erteleme kararının öğrencilerin ve personelin “sağlığını ve esenliğini” koruma amacıyla alındığını söyledi.

Al Jaber yaptığı açıklamada, Üniversitemiz, dünyanın dört bir yanından gelecek ilk öğrenci grubunu karşılamaya hevesli ve hazır. Ancak devam eden küresel koronavirüs salgını göz önüne alındığında, 2021’de akademik yıla başlama kararı öğrencilerin, öğretim üyelerinin ve personelin yararına olacaktır. şeklinde konuştu.

Başkentteki Masdar City’de yer alan Üniversite açıldıktan sonra öğrencilere tam burslu olarak aylık ödenek, sağlık sigortası ve konaklama imkanlarını içeren yüksek lisans ve doktora programları sunacak. Dünya çapında ilgi gören Yapay zeka üniversitesi,  2019’un Ekim ayından bu yana 80’den fazla ülkeden 1.200’ün üzerinde başvuru aldı.

Başvuranlar açılış tarihinde yapılan değişiklik hakkında bilgilendirildi ve üniversite kabul ofisi, yakında ek başvurular alacağını açıkladı. Öğrenciler, kampüste bulundukları süre boyunca dünyanın önde gelen küresel ve yerel teknoloji şirketlerinde staj yapacaklar. Kurul, çarşamba günü yapılan video konferansta fakültelerdeki liderlik pozisyonları ve mezun öğrenciler için istihdam olanakları da dahil olmak üzere üniversitenin gelecek planlarını tartıştı.

Related posts

Van’da 4.7 şiddetinde deprem!

Fatih Akgün

Apple’dan evde çalışanların işini kolaylaştıracak öneriler!

Fatih Akgün

Deniz Kaplumbağalarının Plastik İle İmtihanları!

Yorum Yap