Teknolojix Haber
GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ

Dünyanın Kahveden Üretilen İlk Maskesi: AirX

Corona virüsü nedeniyle dünya çapında bir maske üretimi artmaya devam ediyor. Maske kullanımının fazlalaşması tıbbi atık sorununu da beraberinde getirdi. Doğada çözünmesi ve geri dönüştürülmesi zor olan maskeler için bir Kanada markası çözüm buldu.

 

Covid-19 virüsü dünyada yaklaşık 200 bin kişinin ölümüne sebep oldu. Enfekte olan kişi sayısı gün geçtikçe artarken insanlar bu virüsten korunmak için maske ve eldiven stokları yapmaya devam ediyor. Ülkemizde de marketlere maskesiz girme yasağı geldikten sonra sokağa çıkan herkesi maskeli görmek mümkün. Bu maskeler tıbbi atık riski de taşımakta. Şimdiye kadar salgının baş gösterdiği Çin’in Wuhan kentinde günde 270 bin ton tıbbi atık oluştuğu söyleniyor.

Kanadalı bir marka olan ShoeX ise bu duruma bir çözüm buldu. ShoeX markası, tekrar kullanılabilir ve tıbbi atık riski taşımayan kahveden yapılmış maske üretimine başladı. Bu maskenin yeniden kullanılabilir ve biyolojik olarak parçalanabilir bir şekilde tasarlandı. Maske, dünyanın ilk kahveden yapılma maskesi oldu.

Yüzde Yüz Vegan Maske

ShoeX kurucusu Thann Le, maskeyi yüzde yüz vegan olarak tanımladı. Le, AATCC-100 Sertifikasına sahip bu maskeyi hem koronavirüsten korurken aynı zamanda gezegeni de atıklardan korumak amacıyla ürettiklerini belirtti.

Yüz maskeleri, çok daha uzun kullanım ömrüne sahip olmalıdır. Tamamen çevre dostu olan ve kahveden yapılmış yüzde yüz vegam maskemiz AirX’, hepimizi daha temiz yaşam alışkanlıklarına doğru bir adım atmaya yöneltiyor dedi. Le, yaklaşımlarını değiştirmeyip AirX N95 aldı yeni bir maske üzerinde çalıştıklarını ve üreteceklerini de belirtti.

Beyaz, siyah, gri, mavi ve elbette kahve kahverengi olmak üzere beş farklı renk seçeneğine sahip olan AirX yüz maskeleri oldukça şık duruyor. Le ayrıca çok yakında aynı yaklaşımla AirX N95 adında yeniden kullanılabilir kahve maskeleri üreteceklerini de ifade etti. Beşli paket halinde ShoeX’in resmi internet sitesinden satışa sunulan AirX maskeleri, 19 dolar (131 TL) karşılığında satın alınabiliyor.

Related posts

Yaparsa Türk yapar! Türk bilim insanından çığır açacak buluş!

Fatih Akgün

Sennheiser’dan beklenmeyen pazar değişikliği!

Büşra Seyhan

Apple Watch, Yaşlı Bir Adamın Hayatını Kurtardı

Yasemin ACAR

Yorum Yap