Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Dünyanın Manyetik Alanı Zayıflıyor

Dünyanın Manyetik Alanı Zayıflıyor

Dünyanın Manyetik Alanı Zayıflıyor Güney Atlantik Anomalinde ‘Kuvvetli’ Tuhaflık

Dünyanın çevresinde bulunan ve manyetik kuşaklar olarak bilinen Van Allen kuşakları yüksek enerjili zararlı parçacıkların dünyanın atmosferine çarpmasını engelleyen önemli kalkanlardır. Bu kuşakları doğrudan dünyanın manyetik alanına bağlıdır. Yörüngedeki uydularda ve uzay araçlarında son zamanlarda yaşanan sorunlardaki artışın,Dünyanın manyetik alanı zayıflıyor olmasının bir sonucu olduğu anlaşıldı.

Dünya’yı Güneş den gelen yüksek enerjili parçacıklar ve kozmik radyasyondan koruyan manyetik alandaki azalmanın kuvvetli bir şekilde devam ettiği bilim adamları tarafından bildiriliyor.

Dünya’nın son iki yüzyıl içerisinde yüzde 10 oranında manyetik alan gücü kaybına uğradığı düşünülüyor. Bu kaybın en yoğun olarak yaşandığı bölge Afrika kıtası ile Güney Amerika kıtasını da içeren alan.

‘Güney Atlantik Anomalisi’ (GAA) olarak bilinen bu olay sebebiyle bölgedeki manyetizm son 50 yılda ciddi değişime uğradı. Son 5 yılda ise Güney Batı Afrika üzerinde ikinci bir zayıf bölge oluştu. Uzmanlar bu şekilde GAA’nın bir süre sonra iki hücreye bölünebileceğini düşünüyor. Bu bölge aynı zamanda Bermuda Şeytan Üçgeni adı verilen bölgedir.

Avrupa Uzay Ajansı’nda (ESA) çalışan uzmanlar çok sayıda uydudan alınan verileri karşılaştırarak bu anomaliyi incelemeyi sürdürüyor.

Manyetik kutuplar yer değiştiriyor olabilir mi?

Spekülasyonlardan biri; manyetik alanda yaşanan zayıflığın manyetik kutupların yer değiştireceğinin işareti olduğu.

Dünya da dahil olmak üzere başka gezegenlerde ve yıldızlarda görülen bu tür değişimler bir anda olmuyor. Dünya’da da manyetik kutup değişimi birkaç yüzyıl boyunca yavaş yavaş yaşanabilir. Bu yer değiştirme gerçekleşmeye başlarsa bir süreliğine Dünya üzerinde pek çok noktada birden fazla sayıda kuzey ve güney manyetik kutup noktaları olacak. Bu da koruma kalkanında problemlere yol açacaktır.

ESA’dan yapılan açıklamalara göre Dünya hali hazırda bir sonraki manyetik kutup değişimi için geç bile kaldı. Bu tür bir olay genelde her 250 bin yılda bir yaşanıyor.

Anamoli bizler için ne ifade ediyor?

GAA uzay sektöründe çalışanlar ve bizzat uzaya gidip gelenler açısından oldukça önemli bir problem.

Manyetik alan daha da fazla zayıflarsa kozmik radyasyon parçacıkları gezegenin savunma mekanizmasını geçip daha alçak yörüngede yer alan GPS’ten iletişime ve yayıncılığa pek çok alanda ve günlük hayatımızı etkileyen uyduları bozmaya başlayabilir. Ve hatta dünya üzerinde kullanılan elektronik araçları da etkileyen elektromanyetik rüzgarlara sebebiyet verebilir. Buna benzer bir durum daha önce Dünya nın kuzey kutbuna yakın bölgelerde yaşanmıştı.

Kaynak EuroNews

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

NASA ilk ‘Robot Oteli’ RiTS’i uzaya gönderiyor

Fatih Akgün

Sedec Talks’ta yerli uzay sanayi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Mars Gezgini ExoMars’ın Fırlatılması 2022 Yılına Ertelendi

Fatih Akgün

Yorum Yap