Teknolojix Haber
BİLİM

Dünyaya Doğru Yaklaşmakta Olan Dev Tehlike!

Everest’in Yarısı Boyutundaki Dev Asteroid, Dünyaya Yaklaşıyor

Everest Dağı’nın yarısı boyutundaki dev bir asteroid, Dünyaya doğru yaklaşmakta.. Peki çarpma ihtimali var mı?

Önümüzdeki ay, Everest Dağı’nın yarısı boyutunda bir asteroid Dünya’ya doğru gelecek ancak bilim adamları, bu göktaşının gezegenimizle çarpışmasının beklenmediğini söylüyorlar. 52768 (1998 OR2) adı verilen bu cisim 1,6km ve 4km aralığında bir genişliğe sahip ve 6290589,34 kilometre yakınımızdan saatte 31319,44 kilometre hızla geçecek.

Asteroid, NASA tarafından ilk defa 1998 yılında keşfettiği ve eğer Dünya’ya çarparsa küresel etkiler yaratacak kadar büyük ve tehlikeli olarak tanımlanmıştı.

NASA’nın Dünya ile çarpışma ihtimali olabilecek nesneleri takip eden Yakın Dünya Nesne Araştırmaları Merkezi tarafından söylenene göre bu geçişin 29 Nisan Çarşamba günü 04:56 ET saatinde yaşanması bekleniyor.

52768’in keşfi, NASA’nın yeni “yakın-Dünya nesneleri arayışını hızlandıran son teknoloji bilişim ve veri analizi donanımını” kurmasında hemen sonra geldi. CNN’in belirttiğine göre asteroidin Güneş’in etrafında bir turu tamamlaması 1.340 gün veya 3,67 yıl sürüyor ve kendi çevresinde bir turu 4,11 günde tamamlayabilyor.

Related posts

Havada 20 dakikadan fazla kalan mikro damlacıklardan nasıl korunmalıyız?

Fatih Akgün

Koronavirüsün Yayılma Şemasını İlginç Bir Deneyle Ortaya Çıkaracak!!

Nihal Sanlı

Türkiye’nin İlk Yerli İlacı!

Fatih Akgün

Yorum Yap