Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

‘Dünyaya Düşen En büyük Meteorlar’

Gök taşı ya da meteorit, uzaydan Dünya yüzeyine düşen maddelerin genel adıdır. Meteorit düşen nesnenin katı bir kalıntısıdır. İşte Yeryüzüne düşen meteorlar…

Dünya’yı çevreleyen atmosfer, Güneş’in zararlı ışınlarından bizleri korumasının yanında aynı zamanda hızlı hareket eden meteorlardan da bizler için koruma sağlar. Kuyruklu yıldızlardan kopan parçalar “meteor” olarak adlandırılmaktadır. Meteorlar atmosfere girince sürtünme etkisiyle ısınırlar ve ince bir ışık çıkarırlar. Gökyüzünde gözlenen bu olay halk arasında “yıldız kayması” olarak isimlendirilir.

Göktaşları, köken olarak dünya dışı var olan ve çok az bir kısmı atmosferden geçip dünyaya ulaşan kaya parçalarıdır. Bilim insanları, her gün binlerce ton dünya dışı maddenin düştüğünü tahmin ediyor. Çoğu zaman, bu göktaşları bize toz halinde ulaşıyor. Ama bazen de daha etkileyici parçalar halinde düşebiliyorlar.

Çin’e düşen göktaşı Armanty

2011 yılında Çinli bir araştırma ekibi, ülkenin kuzeybatısında 25 ton ağırlığında bir göktaşı keşfetti. Ancak daha önce 1898 yılında, aynı bölgede Armanty adı verilen bir göktaşı gün yüzüne çıkarılmıştı ve ağırlığının 28 ton olduğu tahmin ediliyordu.

Armanty meteorunun parçası 1898 yılında Çin’de bulundu.

Hoba: Dünyada bulunan en büyük göktaşı

Yeryüzünde bugüne kadar bulunmuş olan en büyük göktaşı, Hoba isimli 10 km çaplı bir meteordan düşen bir parçadır. Bu parça 1920 yılında Namibya’da bulundu ve ağırlığı 66 tondan fazladır.

Yeryüzüne düşen en büyük meteor Huba.

Cape York’ta parçalanan meteor

Daha önceden Grönland’da Eskimolar tarafından bulunan Cape York meteorunun kalıntıları 19. Yüzyılın sonunda yeniden keşfedildi. Ahnighito adındaki en büyük parçası 30 tondan ağırdır. Ancak meteorun tüm parçalarının toplam ağırlığı 58 ton civarında. Önemli bir kısmı demir ve nikelden oluşuyor ve dünyaya yaklaşık 10 bin yıl önce çarptığı tahmin ediliyor.

Willamette Meteoru

Willamette, bu zamana kadar Amerika’da keşfedilen en büyük meteordur.  Yüzey alanı 7,8 metrekare olan meteorun ağırlığı ise 15,5 tondur. Meteor, 1906 yılında New York’ta bulunan Amerikan Doğal Tarih Müzesi bünyesine alınmıştır. Yukarıdaki fotoğraf ise 1911 yılında Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nde çekilmiştir.

Standartların dışındaki çarpmaların şahidi kraterler

Yucatan yarımadasında bulunan Chicxulub krateri, 170 ile 300 km arasında bir boyuttadır. Bu krater yaklaşık 10 km çaplı bir meteorun 65 milyon yıl önce gerçekleştirdiği bir çarpmanın sonucu oluşmuştu. Bu meteor dinozorlar da dâhil olmak üzere yeryüzünde yaşayan hayvan türlerinin 75%’inin yok olmasına neden olmuştu.

Ancak bu, yeryüzündeki en büyük krater olmayabilir. Araştırmacılar, Avustralya’da her biri 200 km çaplı 2 kraterden oluşan 400 km çaplı bir yapı bulduklarını teyit ettiler. Çarpmanın 300 ile 420 milyon yıl önce gerçekleştiği ancak büyük bir biyolojik krize neden olmadığı belirtiliyor.

Amerika’da halkın ulaşımına açık bir meteor krateri. 1960’larda NASA astronotlarının idman alanı olarak kullanıldı.
Chicxulub krateri

Related posts

Uzay mekiği Endeavour ilk uzay seferi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Ay Tutulması Yaklaşıyor!

Yağmur Kübra Yazıcı

Türk yapımı ‘Hope’ Mars’ı keşfedecek araçlar yarışmasında dünya finaline kaldı!

Fatih Akgün

Yorum Yap