Teknolojix Haber
StartUp Projeler

Dysapp: Çocukları geride bırakmayalım!

En sık rastlanan öğrenme bozukluklarından biri olan disleksi sahibi çocukların okuma-yazma ve aritmetik gibi alanlarda hata yapma oranlarını en aza indirgemek için alanında uzman kişiler tarafından geliştirilmiş egzersizleri oyunlaştıran bir mobil uygulama olan DysApp, Çocukları geride bırakmayalım sloganıyla yola çıkıyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi‘nde okuyan iki öğrenci Deniz Öztürk, Esra Ablak, dislektik çocukların okuma, yazma ve aritmetik gibi akademik alanlardaki hata oranlarını azaltıp başarı oranlarını arttıran mobil uygulama geliştirdi. Dysapp adını verdikleri uygulama dislektik çocukların oyun ile eğitilmesine olanak sunuyor.

DysApp projesinde çalışmalar, disleksi eğitimini geleneksel psikolojik danışmanlığı destekleyecek şekilde dijital kuşağa hitap eden mobil bir ekosistem içinde sunarak dislektik çocuklara yönelik çoklu çözüm üretme hedefiyle gerçekleştiriliyor.

İçeriğinde neler var ?

Eğitim egzersizlerini oyunlaştıran DysApp mobil uygulamasıyla, 5 buçuk ila 13 yaş aralığındaki çocukların disleksiden kaynaklanan başta okuma-yazma ve aritmetik gibi alanlarda hata oranlarının en aza indirgenmesi amaçlanıyor. Her yaş için hikâyeleştirilmiş 100’den fazla oyun, 3 boyutlu grafiklerle ve oyuncunun bakış açısıyla oynanıyor. Böylece uzun süreli odaklanma sağlanıyor. Her oyun için yönerge penceresi, oyun penceresi ve sonuç penceresi açılıyor. Oyuncunun yönergeleri takip ederek olumlu ya da cesaretlendirici geri bildirimlere ulaşması mümkün oluyor. Oyunda toplanan veriler istenirse aileyle ya da uzmanla paylaşılabiliyor. Ayrıca disleksinin sebep olduğu psikolojik sorunlara yönelik çocuklara destekleyici ve motivasyonu artırıcı hikâyeler gösterilerek psikoeğitim almaları sağlanıyor.

GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı’nın rehberliğini yaptığı çalışmayla alakalı şunları söyledi :

Öğrenme güçlüklerinin yüzde 80’inin kökeninde yer alan disleksi sorununa çözüm bulma hedefiyle bir araya gelen ve DysApp mobil uygulamasını geliştiren bu genç zihinler, toplumsal ve son derece önemli bir soruna eğiliyor. Bu projenin hayata geçmesiyle birlikte geleceğin disleksili gençlerinin hem iş hayatında hem de sosyal hayatta karşı karşıya kalabileceği zorluklar da engellenebilecek.”

“DysApp”TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! girişimcilik programında üçüncülük ödülünü kazanan sosyal girişim uygulaması oldu.

 

 

Dysapp, 60 ilde temsilciliği bulunan Türkiye Disleksi Vakfı’nın desteğiyle ülke çapında hedef kitlesine doğrudan ulaşabiliyor. DysApp projesinin, mobil uygulama paketi aboneliği ve marka işbirlikleriyle sürdürülebilir bir sosyal girişim olması planlanıyor.

Dysapp uygulamasını bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Related posts

Cebindeki taksi: BiT?ksi

Fatih Akgün

Fazla Eşyalarınız Paraya Dönüşsün…

Fatih Akgün

TeamGram CRM 7.0 sürümü çıktı. Yenilikleri görün.

Fatih Akgün

Yorum Yap