Teknolojix Haber
İNTERNET

Eğlence İsteyenler! Fotoğrafları 3 Boyutlu Yapabilen Bir Site Geliştirildi!

Oxford Üniversitesi Eğlenceli bir internet sitesi geliştirdi. Bir fotoğraf çektikten sonra bu fotoğrafta bulunan kişileri veya kendiniz 3 boyutlu model hâline getirmenizi sağlıyor. Oxford Üniversitesi araştırmacıları, üzerinde çalıştıkları bir projenin demosunu yayınlandı.

Oxford Üniversitesi tarafından üzerinde çalışılan bir projenin sonucu olarak ortaya çıkan araç, bir görüntüde yer alan kişinin yüzünü 3 boyutlu hâle getirebiliyor. Üstelik araç, 3 boyutlu bir model oluşturmak için birkaç farklı görsel kullanmıyor; bunun yerine tek bir görsel kullanarak olabilecek en iyi sonucu ortaya çıkarıyor.

Aracı kullanabilmek için sadece bir fotoğrafa ihtiyacınız var. Bu fotoğrafta yer alan kişilerin yüzlerini kestikten sonra görseli araca yüklüyorsunuz. Ardından araç, Detect face region (Yüz bölgesini tespit et) özelliği aktif hâldeyken fotoğraftaki yüzü ve yüzdeki önemli noktaları otomatik olarak algılayabiliyor..

Aracın Lighting Mode (Işıklandırma Modu) kısmında karşınıza üç seçenek çıkıyor.

Predicted (Tahmin edilen) seçenek, fotoğraftaki orijinal ışığı koruyarak 3 boyutlu modelde en iyi ışıklandırmayı size sunuyor.

Relighting (Yeniden ışıklandırma) seçenekse modelinizin animasyon halinde yeniden ışıklandırılmasını sağlıyor.

Geometry only (Yalnızca geometri) ise modeliniz, herhangi bir dokuya veya renge sahip olmadan karşınıza geliyor.

Bununla birlikte araçta bir de kedinizin yüzünü 3 boyutlu yapabilmenizi sağlayacak bir seçenek bulunuyor. Araçta Face Type (Yüz Tipi) kısmında açılan menüye tıklayarak Cat (Kedi) seçeneğini seçebilir ve kedinizin veya herhangi bir kedinin yüzünün bulunduğu fotoğrafı seçerek 3 boyutlu modeli oluşturabilirsiniz.

Tüm bunlarla birlikte; aslında tüm yüzü anımsatan herhangi bir görseli veya çizimi 3 boyutlu model hâline getirmenize olanak sağlıyor Oxford Üniversitesi’nin proje sayfasına göre otomobiller ve bir videoda yer alan insanın yüzü da canlı olarak 3 boyutlu şekilde gözükebiliyor.

Oxford Üniversitesi’nde yer alan bu projenin kaynak kodlarına da GitHub üzerinden, Sitenin kendisine de buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Google, ‘Koronavirüs’ Sayfasını Tüm Dünyaya Sundu!!

Fatih Akgün

Windows 10 işletim sisteminin kullanıcı sayısı belli oldu

Fatih Akgün

Türkiye’den internet trafiği için önlem!

Fatih Akgün

Yorum Yap