Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Ekim 2022’de JUICE uzaya fırlatılması planlanıyor

Ekim 2022'de JUICE uzaya fırlatılması planlanıyor

Ekim 2022’de JUICE uzaya fırlatılması planlanıyor

JUICE fırlatılmadan önce tüm hazırlıkların bitirilmesi gerekiyor. Bu nedenle hızlı bir şekilde ESA’nın (Avrupa Uzay Ajansı) JUICE uzay aracının tamamlanma süreci Airbus Uydu Merkezi’nde başladı. Ekim 2022’de JUICE uzaya fırlatılması planlanıyor olması mühendislere az zaman bırakıyor. Çünkü uyduya yerleştirilecek sistemler önemli ve sayısı çok.  Airbus, Covid-19 koşullarına rağmen zamanında teslimat sağlayabilmek için 60 kadar mühendis ile gerekli güvenlik önlemleri altında iki vardiyalı özel bir çalışma modeli gerçekleştirdi. bu sayede zamanında yetişeceği ön görülüyor.

JUpiter ICy moons Explorer misyonu JUICE, bir sonraki kilometre taşına ulaştı.

JUICE Jüpiterin buzdan olan uydularını gözlemleyecek. Uzay aracı, Avrupa’daki farklı Airbus merkezlerinden nihai entegrasyon için Airbus’ın Almanya’nın Friedrichshafen kentindeki uydu entegrasyon merkezine geldi.

2020 yılının sonuna kadar kablo ağı, güç elektroniği, ana bilgisayar, iletişim sistemleri, navigasyon sensörleri, termal donanım ve bilimsel araçları dahil olmak üzere nihai bileşenleri ile donatılacak.

Bir sonraki durak ise Noordwijk, Hollanda.  Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) uzay test merkezi ESTEC’te Venüs ve Mars üzerinden Jüpiter’e yolculuğuna ve Jovian sistemindeki görevine hazır olduğunu kanıtlamak için termal vakum çevre testlerine tabii tutulacak.

Ekim 2022'de JUICE uzaya fırlatılması planlanıyor

 

2022 yılının Ekim ayında 600 milyon kilometre uzaklıktaki Jüpiter’e yolculuğa başlayacak

5,2 tonluk JUICE uzay aracı, 2022 yılının Ekim ayında Jüpiter’e, yaklaşık 600 milyon kilometre uzaklıktaki yolculuğuna başlayacak, planlanan varış tarihi ise Ekim 2029. Uzay aracı, Jovian sistemindeki manyetik alanları ve yüklü parçacıkları izlemek için birçok donanıma sahip olacak.

  • Kameralar, spektrometreler, buz radarı, bir altimetre, radyo-bilim deneyi ve sensörler de dahil olmak üzere en son teknoloji ürünü on adet bilimsel aracı taşıyacak.

JUICE, potansiyel olarak okyanus barındıran üç uydu Ganymede, Europa ve Callistonun yer aldığı kapsamlı çalışmaları da içerecek şekilde Jüpiter sistemindeki turunu tamamlayacak.

JUICE’ ın Monte edilerek tamamlanma serüveni

Son birkaç ay boyunca Airbus’ın Madrid tesisinde inşa ve monte çalışmaları süren JUICE yapısı, ArianeGroup’un Almanya’nın Lampoldshausen kentindeki merkezinde uzay aracı gövdesi, son olarak için kimyasal itiş sistemi de yerleştirildikten sonra tamamlandı.

ArianeGroup’un Orbital Propulsion ekipleri, ve Jüpiter yörüngesine yerleşmek için kullanılacak iki titanyum itici tankı üretti. Ayrıca 400 newtonluk ana motor ve 20 küçük itici içeren itiş sistemini geliştirdi, üretti ve birleştirdi.

Özel bir taşıyıcı, bir gece yolculuğu sırasında ağır ve büyük boyutlu bu yükü Friedrichshafen’deki birleştirme merkezine güvenli bir şekilde ulaştırdı.

Buna paralel olarak, JUICE’un tam boyutlu bir mühendislik modeli birleştirildi. Friedrichshafen’de uçuş modeline kurulumu öncesinde tam fonksiyonel yazılım testleri için Toulouse’daki Airbus uydu entegrasyon merkezinde bulunuyor.

JUICE, Jüpiter sisteminde üç yıldan fazla bir süre geçirecek ve gezegen oluşumu ve yaşamın ortaya çıkması için koşullar hakkında yanıtlar verecek verileri toplayacak. Doğasını, evrimini ve potansiyel yaşanabilirliğini analiz eden buzlu uydu Ganymede’nin yörüngesinde dönerek dokuz ay geçirecek.

Kaynak :Hürriyet

Related posts

Satürn’ün uydusu Titan’da yeni bir keşif!

Vildan Çelik

Bu Gece Sabaha Karşı Mars ve Ay Bir Araya Geliyor!!

Fatih Akgün

En yaşlı Astronot Nespoli’den Karantina tavsiyeleri

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap