Teknolojix Haber
DONANIM

Ekran kartı alırken neye dikkat etmeliyiz?

Ekran kartı bilgisayardan görüntü elde edilmesine olanak sağlayan donanımdır. ISA, VLB, PCI, AGP veya PCI-Express veriyollarını kullanarak harici bir PC kartı veya  anakart üzerindeki chipset içerisinde yerleşik olarak bulunmaktadır. Fakat dahili olan grafik kartları yüksek performans isteyen bilgisayar işlemlerinde istenilen performansı sağlayamadığı için kullanıcılar harici ekran kartlarına yöneliyor. Peki ekran kartı alırken neye dikkat etmeliyiz?

Kullanım amacı ne olmalı?

İlk önce alacak olduğumuz ekran kartını ne için istediğimize karar vermeliyiz ve daha sonra araştırmaya başlayabiliriz. Kullanım amacınız en doğru ürünü seçmenizde en büyük yardımcı etkendir. Hem Nvidia hem de AMD’nin geliştirdiği ürünleri, düşük bütçeye sahip olsanız bile kolayca edinebilirsiniz.  Zira bu ürünler, hayli erişilebilir fiyat aralıklarında bulunuyor. Ancak düşük bütçeli (giriş seviyedeki) ekran kartları 2 boyutlu oyunlarda akıcı bir görüntü iyi bir performans elde etse de 3d modellerde oldukça zorlanıyor.

Eğer performans tutkunu bir oyunseverseniz, full hd ve üzeri çözünürlülükte bir monitöre sahipseniz orta ve üst segmentteki grafik kartlarına yönelmelisiniz. Zira giriş seviyedeki kartlar beklentinizin altında kalacaktır.

Profesyonel olarak 3d modelleme ve render işleri ile uğraşıyorsanız işlerinizi hızlı bir şekilde vakit kaybetmeden halletmek için üst seviye bir ekran kartı sizin için çok daha doğru bir tercih olacaktır.

Nvidia mı, AMD mi?

 

Aslına bakılırsa bunun çok önem arz ettiğini söyleyemeyiz. Bu kullanıcıyla alakalı bir durumdur daha çok. Her iki ekran kartı üreticisi firmanın da kartlarındaki teknolojiler birbirlerine çok yakındır. Fakat birbirlerinin önüne geçtiği konular da elbette ki vardır.

Nvidia’nın kullandığı PhysX teknolojisi birçok oyunda kullanılmasının yanısıra tabiri caizse “daha göz doyurucu” bir performansı bize sunuyor. Patlamalar, sis ve duman efektleri, çevrede uçuşan objeler, oyun karakterlerinin kıyafetleri ve benzeri etmenler PhysX ile daha güzel  bir hal alıyor diyebiliriz.

AMD tarafında ise görsel iyileştirme konusunda TressFX teknolojisi bulunuyor. Belirli oyunlarda, karakterlerin saçlarının gerçekçi görünmesini sağlayan özellik, yine az sayıda oyun tarafından kullanıldığı için oyun tutkunları için büyük anlamlar ifade etmiyor

 

Ekran Kartı Kaç GB Olmalı?

Eğer en son çıkan oyunları oynayabilmek istiyorsanız en az 2 gb bellek boyutu bulunan ekran kartlarına yönelmelisiniz. Yüksek detay ve yüksek çözünürlülük istiyorsanız üst segmentteki 8 gb ve üzeri bellek boyutundaki grafik kartlarını tercih edebilirsiniz.

Darboğaz nedir? 

Darboğaz diye bahsedilen olay sistemdeki parçaların birbiriyle uyumsuzluğu demektir. Allaha emanet bir anakartla kendine zor yeten bir güç kaynağıyla üst seviye bir ekran kartı kullanmak akıl işi değildir. Şöyle düşünelim üzerinize bol gelen bir kıyafet giymekte rahatsız edicidir dar gelen bir kıyafet giymekte. Yani üst düzey bir performansı sadece ekran kartı alarak sağlayamazsınız. Bilgisayar bir zincirleme teknolojidir ve zincirin tüm parçaları birbiriyle uyumlu olmalıdır.

Grafik kartı önerisi:

GİRİŞ SEVİYE 

 

MSI N730 2GD3V2 GT730 2GB DDR3 128b DX12 PCIE 3.0 

ORTA SEVİYE

MSI VGA GeForce GTX 1650 

ÜST SEVİYE

ASUS Geforce Dual-RTX2070S-O8G-EVO 

Related posts

Nokia Düğmeye Basıyor; Android 10 Güncellemesi Alacak Nokia Telefonlar Belli Oldu…

Meryem ACAR

Magic Keyboard’lu iPad Pro’nun ağırlığı Macbook Air’den daha fazla

Fatih Akgün

Xiaomi, 10 Dakikada 200 Bin Adet Televizyon Sattı

admin

Yorum Yap