Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber

ELEKTRİKLİ ARABA

Elektrikli otomobil anlamı elektrik enerjisi ile çalışan otomobildir. Elektrikli otomobil bir ya da  daha fazla elektrik motoru kullanarak, bataryalardan ve diğer enerji depolama cihazlarında depoladığı elektriği kullanarak sürülen otomobildir

Elektrikli otomobiller 19. yüzyılın sonlarında ve  20.yy’ın başlarında oldukça değerliydi.Fakat içten yanmalı motor teknolojisindeki ilerleme ve petrol kullanan araçların ucuz olarak toplu üretimi elektrikli araçların sonunu getirdi. 1970 ve 1980’lerdeki enerji krizleri elektrikli otomobillere kısa süreli bir ilgi oluştursa da günümüzdeki gibi büyük kitlesel bir pazara ulaşılamamıştı. 2000’li yılların ortalarından beri batarya ve güç yönetimi teknolojilerindeki ilerlemeler, değişken petrol fiyatları ve sera gazı azaltma gereksinimi elektrikli otomobilleri yeniden gündeme getirdi.

Elektrikli otomobiller içten yanmalı motorlu araçlarla karşılaştırıldığında bazı avantajlara sahiptir.

Bunlar:

1.Yerel hava kirliliğini azaltır,

2.Petrol ve petrol ithali yapılan ülkelere bağımlılığı azaltır. 

Elektrikli otomobillerin benimsenmemesinin bazı sebepleri engel ve sınırlamalar ile karşılaşmalarıdır. 2010 yılından itibaren  elektrikli arabalar için kullanılan  lityum-iyon bataryaların ek masrafları, sıradan bir içten yanmalı motorlu araca ve hibrit elektrikli araçlara göre önemli ölçüde daha pahalıdır.Bir diğer faktör ise  özel veya kamuya ait bir girişim olarak şarj istasyonlarının eksikliği ve  sürücülerin hedeflerine varamadan bataryalarının tükenip yolda kalacakları şeklinde endişeleridir. Bazı hükümetler bu engelleri aşmak için politikalar geliştirmekte, ekonomik teşvik paketleri sunmaktalar. Böylece elektrikli otomobillerin hem satışını  elektrikli araç ve batarya teknolojisindeki gelişmeleri desteklemektedirler. 

Related posts

Korona Bu Şehirde Artık Yok

NEL: 1.4milyon kitaba internetten ücretsiz erişim

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Intel Grafik Sürücüleri Windows 10 2004’ü Destekliyor

Fatih Akgün

Yorum Yap