Teknolojix Haber
BİLİM OTOMOBİL

Elektrikli araçi şarj etme sürelerine çözümü geldı

İsviçreli teknoloji şirketi ABB, dünyanın en hızlı elektrikli araç şarj cihazını piyasaya sürdüğünü açıkladı.

Elektrikli araçların en büyüksorunu biri olan şarj etme sürelerine çözüm getirdiğini açıklayan firma, normalde saatler alan şarj sürelerinin en büyük bataryaya sahip araçlarda bile 15 dakikaya indirgendiğini belirtti.

Terra 360 adı verilen cihaz bu hızlı şarj imkanını aynı anda dört araca birden sunabilecek.

Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre 2020 yılında yaşanan ve halen etkisi devam eden Covid-19 krizine rağmen elektrikli araç sayısı dünya genelinde yüzde 41 artarak 3 milyona ulaştı.

Ajans bu yükseliş ivmesinin 2021’de de devam ettiğini ve yılın ilk üç ayında elektrikli araç satışlarının yüzde 140 oranında arttığını kaydetti.

Elektrikli araç alırken 3 noktaya dikkat

Avrupa’daki dev otomobil markaları ne zaman yüzde 100 elektrikli araçlara geçecek?

Dünya genelindeki birçok dev otomobil üreticisi firma, fosil yakıtların çevreye verdiği zarar ve küresel ısınmaya katkısı sebebiyle son yıllarda elektrikli ve hidrojenli araç geliştirme çalışmalarına ağırlık verdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu 2035 yılından itibaren kıta genelindeki tüm firmaların fosil yakıtlı otomobil üretimini bırakarak doğaya zarar vermeyen endüstri türlerine geçmesini istiyor.

Ancak bazı dev otomobil firmaları bu hedefi yakalamakta zorlanabileceklerini ve bunun da iş modellerine zarar vereceği görüşünde. Bunun yanında firmalar özellikle elektrikli araçlar için kıta genelinde yapılan altyapı çalışmalarının yavaş gittiği görüşünde birleşiyor.

Veri analiz şirketi ACEA’ya göre Avrupa’da elekrikli otomobillerin şarj edilmesi için gerekli istasyonların yüzde 70’i, Hollanda (66.665), Fransa (45.751) ve Almanya (44.538) gibi 3 farklı ülkede yoğunlaşmış durumda.

Avrupa’daki otobil firmaları tam olarak ne zaman yüzde 100 oranda elektrikli ve hidrojenli araç üretimine geçecek? AB Komisyonu’nun belirlediği sürede hedefe ulaşılabilir mi?

Related posts

Hyundai’dan Sosyal Mesafe İçin Anlamlı Logo!

Fatih Akgün

Rus bilimciler Koronavirüsün genom dizilimini çözdü

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yaban arılarının neslini iklim değişikliği tehdit ediyor

Fatih Akgün

Yorum Yap