Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA YAŞAM

Elon Musk, Mars’ı nasıl kolonileştireceğini açıkladı!

Özel uzay şirketi SpaceX Ceo’su Elon Musk, yıllardır farklı platformlarda dile getirdiği Mars’ı kolonileştirme projesinin detaylarını paylaştı.

SpaceX Ceo’su Elon Musk, uzun zamandır insanlığı Mars’a götürmek istiyor. Musk’ın nihai hedefi ise Kızıl Gezegen’de insanoğlunun dünya dışındaki ilk yerleşim yeri olacak bir koloni kurmak.

İngiliz Independent gazetesinde yer alan habere göre, Musk bu hayalini nasıl gerçekleştireceğini  SpaceX’te düzenlenen son toplantıda detaylandırdı.

 

Aynı habere göre, Musk, Mars’ta koloni kurmak için bin adet Starship (Yıldız Gemisi) uzay gemisi inşa etmek istiyor.

 

Bu proje kapsamında SpaceX her üç günde bir yeniden kullanılabilir roket ve uzay aracı üretmesini planlıyor. Elon Musk‘ın her geminin yeniden kullanılabilir olmasını ve 41 ton ağırlığı taşıyabilmelerini istedi. 

 

 

Elon Musk kuşkusuz son dönemin en çok konuşulan ismi. Peki kim bu Elon Musk?

Güney Afrika asıllı ABD’li mucit ve girişimci olan Elon Musk Kanadalı bir anne Haldeman ve Güney Afrikalı bir baba Errol’un oğlu olarak dünyaya geldi.

Elon Musk kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi ve 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar isimli oyunu tasarladı ve daha sonra bu oyunu o zamanın parası ile 500 dolara satarak bilişim sektöründeki ilk parasını kazandı.

 

1992 yılında, Kingston, Ontario’daki Queen’s University’de iki yıl eğitim aldıktan sonra ABD’nin önde gelen üniversitelerinden birisi olarak kabul gören University of Pennsylvania’da işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrıldı.  Bu üniversiteden ekonomi alanında lisans diploması alan Musk, fizik alanında da yan dal diplomasının sahibi oldu.

Musk belki de adını en çok duymamıza vesile olan şirketi SpaceX’i 2002 yılında kurdu. Musk uzay araştırmaları yapan şirketin CEO’su ve CTO’su olarak görevine devam ediyor.

SpaceX ISS’ye bir araç gönderen ve yanaştıran ilk ticari şirket olarak tarihe geçti.

 

Related posts

Son Dakika! Bakan Koca’dan 40 şehir Açıklaması…

Meryem ACAR

KKTC’de Ülke Genelinde Görülen Corona Virüsü, Tüm Okulları Tatil Ettirdi…

Meryem ACAR

Corona virüs hakkında merak edilenler !

Fatih Akgün

Yorum Yap