Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Elon Musk, Mars’ta Kalıcı ve Sürdürülebilir Bir Şehir Kurmanın Maliyetini Açıkladı

SpaceX’in kurucusu Elon Musk, Mars’ta kalıcı ve sürdürülebilir bir şehir kurmanın maliyetini açıkladı. Musk’a göre Kızıl Gezegen’de ilk şehri kurmak 1.000 Starship uzay aracı ve 20 yıl gerektiriyor.

Musk’ın Twitter’daki takipçilerine cevap olarak sunduğu bilgiler, inanılmaz derecede etkileyici ve iddialı görünüyor. Bu hafta gerçekleşen Kaliforniya’daki ABD Hava Kuvvetleri pistinin açılış günü etkinliğinde yaptığı yorumlar hakkındaki bir soruya değinen Musk, Mars’ta sürdürülebilir bir şehir kurmak için gerçekleştirilecek her Starship fırlatmasının yaklaşık 2 milyon dolarlık maliyeti olduğunu söyledi.

Musk’ın tahminlerine göre, SpaceX’in Mars’ta kurulacak şehri gerçeğe dönüştürmek için gezegene 20 yıl boyunca kargo, altyapı ve mürettebat taşıması ve 1.000 Starship yapması gerekiyor. Yani sadece Mars’a insan ve malzeme götürecek olan araçların yalnızca fırlatma maliyeti 2 milyar doları bulacak. Ayrıca gezegenlerarası düzen, 2 yılda bir Mars uçuşuna elverişli oluyor.

Musk, Dünya yörüngesindeki yük taşıma kapasitesi de dahil olmak üzere, Starship uzay araçlarının yakın vadedeki potansiyelini de ele aldı. Musk, Starship’in tasarımının, yeniden kullanımı en üst düzeye çıkarmak için tasarlandığını ve ideal olarak günde 3 kereye kadar uçabileceğini belirtti. Bu, Starship başına yılda 1.000’den fazla uçuş anlamına geliyor.

Şu anda SpaceX’in Falcon roketleri yörüngeye 100 ton taşıyabiliyor ve Starship’in tamamlanması halinde yılda 10 milyon tona kadar fırlatma yapılabilecek. Musk, şu anda çalışmakta olan tüm kargocu uzay araçları hesaba katılırsa, toplam taşıma kapasitesinin yılda sadece 500 ton olduğunu ve yaklaşık yarısını Falcon serisi roketlerin oluşturduğunu belirtiyor.

Mars’ta kalıcı ve sürdürülebilir bir şehir kurmak için önce oraya uçuş ekibi gönderilmesi gerekiyor. NASA, 2024‘ü dönüm noktası olarak belirledi ve SpaceX, hazırlık aşamasına yardımcı olmak için Starship aracını en erken 2022’de indirmeyi hedeflediğini açıkladı.

Related posts

Çin, 40 yıl sonra Ay’dan taş toplayan ilk ülke olmayı amaçlıyor

Vildan Çelik

Dördüncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi tamamlandı

Fatih Akgün

Çin, Uzaylı Arama Çalışmalarını Başlatıyor!

Yorum Yap