Teknolojix Haber
SEKTÖREL

Elon Musk’dan 14 milyar Dolara Sebep Olan Tweet

Elon Musk’dan 14 milyar Dolara Sebep Olan Tweet

Elon Musk’dan 14 milyar dolara sebep olan tweet. SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortaklarından biri olan mühendis ve girişimci Elon Musk, attığı tweet ile gündem olmayı başardı. Geçtiğimiz dönemlerde yaptığı açıklamalar ile tartışma konusu olan Elon Musk bu kez de kurucusu olduğu Tesla’yı büyük zarara uğrattı.

Elektrikli araç ve elektrikli araç motor parçaları tasarlayan, üreten ve satan bir Amerikan şirketi olan Tesla’yı şirketin CEO’su Elon Musk, ortalama tüketiciye uygun fiyatlarla elektrikli arabalar sunmayı hedefleyen bağımsız bir otomobil üreticisi olarak öngördüğünü açıklamıştı. 2014 yılında almış olduğu patentleri serbest kullanıma açarak elektrik motorlarının gelişimine katkı sağlamış ve sağlamaya devam edeceğini kararlılıkla belirten firma CEO’su Elon Musk tarafından zor duruma düşürüldü. Tarihinin en büyük düşüşlerinden birini yaşayan elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın piyasa değeri 14 milyar dolar azaldı. Bunun nedeninin yapılan bir yanlışlık değil de şirketin sahibi Elon Musk’ın attığı tweet olması herkesi şaşırttı.

Açıklanan bilgilere göre  şirketin CEO’su olan Elon Musk Twitter üzerinden paylaştığı mesajda “Bence Tesla’nın hisse senedi fiyatı çok yüksek” dedi. Bunun üzerine Wall Street Journal gazetesi Musk’a şaka yapıp yapmadığını sordu. Wall Street Journal Gazetesi karşılık olarak “Hayır” yanıtı aldığını belirtti. Özellikle 2020’nin ilk döneminde yaptığı çalışmalarla beraber hızla değer kazanan Tesla hisseleri yaşananlardan sonra hızlı bir şekilde değer kaybı yaşadı.

Şirketin değerinin 14 milyar dolar azaldığı belirtiliyor. Yaşanan bu düşüş Elon Musk’ın kişisel servetini de etkiledi. Sahip olduğu Tesla  hisselerindeki düşüş nedeniyle  Musk’ın kişisel servetinin 3 milyar dolar azaldığı açıklandı. Musk’ın bu paylaşımının sebep olduğu düşüş sonrası ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) nasıl bir tutum sergileyeceği herkesçe merak ediliyor. Musk 2018’de de Tesla’nın New York Borsası’ndaki geleceğini yorumladığı bir tweeti sonrası SEC tarafından 20 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı. Musk ayrıca SEC tarafından alınan karar kapsamında şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan ayrılmak zorunda kalmıştı.

Ayrıca Xiaomi Kullanıcılarına Kötü Haber adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Apple davayı kaybetti! 10 milyon euro ödeyecek!

Semih Bozkurt

Disney ve Sony’nin Yeni Spider-Man Anlaşması Üzerinde Çalıştığı Söylendi!

Fatih Akgün

Aralıkta AB’de Otomobil Satışları Nasıl Geçti

Fatih Akgün

Yorum Yap