Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA TeknolojiXHaber

Emniyet’ten WhatsApp’ta dolandırıcılık uyarısı

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı SİBERAY, son zamanlarda WhatsApp üzerinde artan dolandırıcılık hakkında uyarıda bulundu. Kendini Instagram yetkilisi olarak tanıtan dolandırıcılar, kişilerin Instagram hesaplarını ele geçiriyor.

“HİÇBİR SOSYAL MEDYA PLATFORMU, SİZDEN WHATSAPP YOLUYLA DOĞRULAMA İSTEMEZ”

Siberay, resmi sosyal medya hesabından, “Hiçbir sosyal medya platformu, sizden Whatsapp yoluyla doğrulama istemez” dedikten sonra bir de dolandırıcılık faaliyetinin görselini paylaştı. Siberay görselle birlikte, “Görselde de göründüğü gibi, sosyal medya dolandırıcılarına itibar etmeyiniz” uyarısını yineledi.

siberay

SİBERAY’ın paylaşımına göre hackerlar yabancı bir telefon numarası üzerinden Instagram logolu profil resmiyle mesaj atarak kendilerini Instagram Destek ekibi çalışanı olarak tanıtıyor. Hakkınızda birçok şikayet aldıkları ve hesabınızı doğrulamanız gerektiği söylenerek bir bağlantı yollanıyor. Bu bağlantıya tıklayıp kişisel bilgilerinizi girerseniz Instagram bilgileriniz kötü amaçlı kişilerin eline geçiyor. Instagram yetkilileri sizinle WhatsApp üzerinden iletişime geçmez. İletişime geçtiğinde de Türkçe’yi bu kadar kötü kullanmaz. Söz konusu sohbete baktığımızda dolandırıcı olduğu bariz belli oluyor fakat çok sayıda kişi bu oltaya yakalanmış olacak ki EGM böyle bir paylaşım yapma gereği duydu.

 

EGM’ye bağlı @SiberayEGM Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Hiçbir sosyal medya platformu sizden WhatsApp yoluyla doğrulama istemez.” denilerek bu tür dolandırıcılara itibar edilmemesi gerektiğini açıkladı.

 

 

Related posts

Facebook İstasyon’a Önemli Ortak !

Fatih Akgün

Sosyal Medya Düzenlemesinin Tüm Maddeleri Açıklandı!!

Fatih Akgün

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel‘den Önemli Bir Açıklama Geldi!!

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım