Teknolojix Haber
DONANIM

En İyi 6 Sanal Gerçeklik (VR) Gözlüğü

Günümüzün gelişen teknolojisi olan ve artık oyunlarda, filmlerde, videolarda kullanılmaya başlanan sanal gerçeklik gözlüğü teknolojisi, yavaş yavaş hayatımızın her alanına dahil olmakta. Peki bizi gerçeklikten sanal dünyaya taşıyan bu gözlükler tam olarak nedir, nasıl çalışıyor, sanal gerçeklik gözlüklerinin fiyatları nedir?

Sanal gerçeklik gözlüğü (VR gözlüğü) nedir?

Teknik olarak insan gözündeki yanılgılardan yararlanan sanal gerçeklik gözlükleri, LED, LCD ve Plazma gibi teknolojilerle üretilmiş bilgisayar, televizyon, telefon veya diğer teknoloji cihazların görüntülerini daha gerçekçi hale getirmeye işe  yarıyor. Göz yanılmasından dolayı görüntüleri daha gerçekçi algılayan beynimiz, izlediğimiz olayın içinde olmasak da bizi oradaymışcasına yerimizden hoplatıyor. İşte En iyi 6 sanal gerçeklik (VR) gözlüğü özellikleri ve fiyatları.

Günümüzün gelişen teknolojisi artık bizleri yaşadığımız gerçeklikten uzağa  doğru yöneltmiş durumda. Zira artık sinemalarda, video izlemelerde ve oyunlarda kullanılmaya başlanan sanal gerçeklik gözlükleri, belki de gelecek için insanlığın en büyük ticari alanlarından birisi olabilecek.

Sanal gerçeklik, aslında bugün bile gözlük olmadan hayatımızda önemli bir yere sahip olmakta . Örneğin sosyal medya uygulamaları, zaten sanal ve kendi gerçekliklerine sahip ortamlar ürettikleri, insanlar da bunları sevdiği için bu kadar popüler. Nitekim işin içine gözlük girdiğinde, her şey hepimiz için biraz daha fazla gerçekçi bir hale bürünüyor. En iyi 6 sanal gerçeklik (VR) gözlüğü.

Türkiye’de satışı bulunan En İyi 6 Sanal Gerçeklik (VR) Gözlüğü:

 • Samsung Gear VR (~350 TL),
 • Sony Playstation VR 2 Bundle (~2000),
 • Oculus GO (~2200 TL),
 • Oculus Quest (~4590 TL),
 • HTC Vive (~5000 TL),
 • Oculus Rift S (~5300 TL).

Samsung Gear VR (~350 TL):

 • Ünlü sanal gerçeklik gözlüğü markası Oculus ile partner olan Samsung, Oculus’un destekleri ile Samsung Gear VR adında sanal gerçeklik gözlüğü üreterek piyasaya sürülmüştü. Galaxy serisi cep telefonları ile tamamen uyumlu çalışan gözlük, Oculus’un VR oyunlarını da oldukça başarılı oynatabiliyor

 

Oculus GO (2200 TL)

 • Sanal gerçeklik sektöründe öncü olan ve adını sık sık ürettiği kaliteli gözlüklerle duyuran Oculus firmasının ucuz sekmente hitap eden bir gözlüğü. Android, iOS, Windows ve MacOS ile uyumlu olarak çalışabilen gözlük, özellikle video veya film izleme konusunda oldukça başarılı.
En İyi 6 Sanal Gerçeklik (VR) Gözlüğü

İşte En İyi 6 Sanal Gerçeklik (VR) Gözlüğü

Sony Playstation VR 2 Bundle (~2000):

 • Sony tarafından üretilen Playstation VR, adeta Playstation 4 oyun konsolunun gücünü zorluyor. Resident Evil gibi oldukça fazla oyunu hem konsolda hem de
  bilgisayarda sanal gerçeklik ile oynamamıza imkan tanıyan Playstation VR, yanında Playstation Kamera ile bundle halinde de satılıyor.
En İyi 6 Sanal Gerçeklik (VR) Gözlüğü
En İyi 6 Sanal Gerçeklik (VR) Gözlüğü

Oculus Quest (~4590 TL)

 • Oculus, Facebook’un bünyesine katıldıktan sonra ürettiği gözlük olan Oculus Quest sanal gerçeklik gözlüğü, All in One paketi olarak piyasaya sürülmüştür. Yani All in One paketini aldığınızda Oculus Quest sanal gerçeklik gözlüğü + Oculus Touch kumandaları + Gözlüklerle kullanılmasını sağlayan aparat + Arttırılmış gerçeklik kitabını almış oluyorsunuz. All in One paketi olarak piyasaya çıkarıldı. 
En İyi 6 Sanal Gerçeklik (VR) Gözlüğü
En İyi 6 Sanal Gerçeklik (VR) Gözlüğü

 

HTC Vive (~5000 TL):

Sanal gerçeklik piyasasında varlığını belli eden ve Oculus’un en büyük rakibi olan HTC, özellikle grafik konusunda bir hayli iddialı olduğu HTC Vive sanal gerçeklik gözlüğü ile kısa sürede büyük başarılar yakaladı. Özellikle fiyat ve performans bakımından oldukça beğenilen vr gözlük, 2 tane baz istasyonu ve 2 tane de kontrolcülerle birlikte geliyor.

En İyi 6 Sanal Gerçeklik (VR) Gözlüğü
En İyi 6 Sanal Gerçeklik (VR) Gözlüğü

Oculus Rift S (~5300 TL):

Gelişmiş bir donanıma sahip olan Oculus Rift S, yazılımında da sahip olduğu yapay zeka desteği ile özellikle bilgisayarda oyun oynarken çok iyi stabilize sağlar. İki adet kontrolcüsü ile gelen Oculus Rift S, oldukça hafif olmasıyla da kullanıcılarının başlarında ağrı oluşturmuyor.

En İyi 6 Sanal Gerçeklik (VR) Gözlüğü
En İyi 6 Sanal Gerçeklik (VR) Gözlüğü

Diğer Sanal Gerçeklik Haberleri İçin Tıklayın

Related posts

Dimensity 1000 MediaTek Entegre 5G Modemli İlk Yonga Setini Duyurdu…

Meryem ACAR

AMD, Ryzen 3000 Serisine Ait İki Yeni İşlemci Tanıttı

Fatih Akgün

Robotik Projelerde Sık Tercih Edilen,3D Yazıcı ve Servo Motorlar…

Meryem ACAR

Yorum Yap