Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

En yaşlı Astronot Nespoli’den Karantina tavsiyeleri

En yaşlı Astronot Nespoli'den Karantina tavsiyeleri

En yaşlı Astronot Nespoli’den Karantina tavsiyeleri

Paolo Nespoli, uzun süreliğine uzay görevine giden en yaşlı astronot. Nespoli, 3 kez uzaya çıktı, toplamda 313 gün kaldı.En yaşlı Astronot Nespoli’den karantina tavsiyeleri verdiği BBC Türkçe’ye, karantina deneyimini anlattı. Karantinadayken yapılabilecek şeyler için tasiyelerde bulundu. İtalyan astronot Paola Nespoli  uzay aracının içerisindeyken kendisine telkinde bulunduğunu iletti. Bu şekilde uzay gemisinin içindeyken güvende olduğunu düşünerek ruh sağlığını koruduğunu söylüyor. Paola Nespoli “Dışarıda olsaydım, ölürdüm” dedi. Astronot  Nespoli “Bakış açımı değiştirerek akıl sağlığımı korudum” dedi.

 Nespoli : Bir rutin oluşturmak önemli

Bir rutin oluşturmanın önemini vurgulayan Nespoli, NASA‘nın ufak bir alanda çok sayıda insanın etkili bir şekilde çalışması ve iletişim kurması için önerilerini de anlattı. Astronotların uzayda her gün 2.5 saat süre ile fizik hareketleri yapıyorlar. Uzaydaki en zorlu sınavın yer çekiminin olmaması olduğunu ileten astronot çalışmaları yapmanın zorluğundan bahsetti. Yer çekimsiz ortam olduğundan kas ve iskelet sisteminin korunmasının önemini vurguladı. Astrontların aldığı eğitim gereği dar alanda yaşayabildiklerini ve çalışabildiklerini anlatan  Paola Nespoli bakış açısını değiştirerek akıl sağlığını koruduğunu dile getirdi.

Uzaya ikinci yolculuğu sırasında annesini kaybeden astronot öğrendiğinde uzayda olduğunu ve cenazede olabilmek için elinden bir şey gelmediğini iletti. Bunun üzerine Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sevdiklerinin cenazelerine katılamayanların hislerini anlayabildiğini iletti. Bu acıyı  hafifletmek için kendisinin neler yaptğından bahsederek tavsiye verdi.

Kaynak: Hürriyet ,BBC Türkçe

Related posts

TOM CRUISE VE ELON MUSK UZAYDA FİLM ÇEKİYOR

Fatih Akgün

Çin, Uzaylı Arama Çalışmalarını Başlatıyor!

Noel Babanın kızağı mı? Musk’ın Starlink uyduları mı?

Büşra Seyhan

Yorum Yap