Teknolojix Haber
İNTERNET

Endüstriyel İnternet’in sunduğu yenilikler hayatımızı kolaylaştırıyor

Endüstriyel İnternetin sunduğu yenilikler hayatımızı kolaylaştırıyor

Endüstriyel İnternet’in sunduğu yenilikler hayatımızı kolaylaştırıyor . Büyük verilerin işlenmesinde yardımcı olan internet hayatımızın her alanında bize destek olmaya devam ediyor. Endüstride de günümüz de yapay zekanın da yer aldığı sektörde fiziksel araçlarda kullanılan bilişim araçları sayesinde kaliteli üretimler elde ediliyor. Siber fiziksel sistemlerin yaygınlaşmaya başlaması uzaktan kontroller yapılmasına olanak tanıyor.  Makineler yapay zekâ ile çalışmaya başlaması ile  yazılımlar sayesinde iletişim araçlarının makinelere yerleştirilmesi sağlandı. Bu sayede yapay zekalar verileri internet üzerinden ilgili noktalara iletiyor. İş gücünden tasarruf sağlayan sistem olan endüstriyel İnternet’in sunduğu yenilikler hayatımızı kolaylaştırıyor …

Peki endüstriyel internet nedir?

2020 yılında internete bağlı cihazların sayısı yaklaşık 50 milyara ulaştı. Günlük kullanımdaki internete bağlı cihazların, nesnelerin internete bağlanarak veri gönderme-alma becerisini anlatarak başlayabiliriz. Fabrikalarda kullanılan akıllı üretim araçlarının yapay zekalar sayesinde iletişimde interneti kullanmaları, Endüstriyel İnternet veya diğer bir deyişle Endüstriyel Nesnelerin İnterneti tanımını ortaya çıkarmıştır. Bu iki tanım birbirine benzer ancak aralarında kullanılan araçlar açısından farklar var.

Endüstriyel İnternet tanımı ,  tüketici internetinden farklı bir biçimde  küresel çapta üretim için kullanılan bütün ekipmanları kapsar. Bu ekipmanların verimli olarak çalıştığı, birbiriyle  iletişim kurabildiği bir internet teknolojisini tanımlar. Endüstriyel İnternet üretim pratiklerini etkiler ve içerir.

Üretim sürecinde kullanılan kavram  ‘’machine to machine’’ (M2M) yani makineden makineye iletişimi kapsar. Özellikle veriye dayalı bazı işlerin, minimum insan gücüne ihtiyaç duyan makineler tarafından yapılmasını sağlayacak sistem aynı zamanda binlerce üreticinin kâr elde etmesinin de önünü açar.

Makinelerde yer alan sensörler sürekli veri üretir ve  veriler internet aracılığıyla kullanıcılara ulaştırılır.  Yapay zekanın verileri analiziyle makinenin ısı, basınç ve çalışma süresi gibi verileri işlenir ve  kolayca uzaktan kontrolü sağlanır. Böylece üretim yapan makinelerin ne zaman bakıma ihtiyacı olduğu, parçaların güncel durumu gibi detaylar izlenebilir. Ortaya çıkabilecek sorunlar önceden tahmin edilebilir. Beklenmeyen durumların önüne geçilmesi sağlanır. Ve bu gelişmiş teknoloji sayesinde maddi kayıplar ortaya çıkmadan önlem alınır.

Endüstriyel İnternetin insan hayatına sağladığı yararlar

Haberleşme hızı, doğru bakım ve analiz, yüksek verimlilik, ürün ve süreç yenilenmesi,
cihazlara uzaktan erişebilme ve izleyebilme, geliştirilmiş güvenlik, maliyet düşüklüğü, enerji tasarrufu şeklinde yararları sıralayabiliriz. Bu yararlar sayesinde üreticiler zamandan ve maliyetten tasarruf edebilir. Bu tasarrufların tüketicilere yansıması satış fiyatlarında azalma olabilir.

Kaynak: garanti

Diğer internet haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Doom Eternal, Çıkışından Saatler Sonra TBD Hacker Grubu Tarafından Kırıldı!

Meryem ACAR

Microsoft Edge, Chrome ve Firefox’u Güvenlik Açısından Geride Bıraktı!!!

Fatih Akgün

Google’dan Siyasi Reklamlara Ciddi Kısıtlamalar Getiriliyor

Yasemin ACAR

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım