Teknolojix Haber
YAZILIM

Eski Apple Çalışanı Mattheaus Krenn, VR İşletim Sistemi Prototipi Tasarladı

VR yani Sanal Gerçeklik kelimesini duyunca aklınıza ilk gelen şey ne oluyor? Kafanıza geçirilmiş beyin okuma cihazı mı? 3 Boyutlu Gözlükler mi? Yoksa The Matrix mi?…
sanal gerçeklik ile ilgili görsel sonucu
Peki Sanal Gerçeklik Nedir?
Teknik olarak sanal gerçeklik terimi bireylerin orda olma hissini yaşadığı bilgisayar kaynaklı 3 boyutlu ortamlar için kullanılıyor.
Kullanıcılar, çeşitli çevre birimleri (kasklı ekran vb.) aracılığıyla sanal ortamlara dahil oluyor.
O ortama girdiği andan itibaren kullanıcının gerçeklik ile bağlantısı kopuyor ve tamamen sanal gerçekliğin yaratıldığı ortamda olma hissini yaşıyor.
Kullanıcıların bu deneyimi “gerçekten” yaşayabilmesi için, sanal gerçeklik tasarımlarının kusursuz olması gerekir; aksi takdirde yaratılan zayıf “gerçeklik hissiyatı” kullanıcının bu deneyimi tam olarak yaşayamamasına sebep olur.

Bu çağrışımları bir çerçeve olarak hayal edersek, bu çerçevenin içindeki resim sizsiniz. Gelişen teknolojiler sayesinde, artık sanal ortamları gerçeklik hissiyatıyla deneyimlemeye başladık.

sanal gerçeklik ile ilgili görsel sonucu

Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisi, her geçen gün büyük teknoloji firmaları tarafından üstüne düşülen ve geliştirilen bir alan olmaya devam ediyor. Mattheaus Krenn de VR teknolojisi üzerinde çalışan önemli isimlerdendir. Krenn, sanal gerçeklik işletim sistemi arayüzü için bir konsept geliştirdi.

Daha önce Microsoft ve Apple gibi firmalarda çalışan Krenn, özellikle Apple’ın Prototyping ekibinde yıllarca çalışan bir isim. Krenn, Apple çatısı altında FaceID, portre modu ve Force Touch gibi özellikle üzerinde çalıştı.

sanal gerçeklik ile ilgili görsel sonucu

Sanal gerçeklik işletim sistemi

Ancak Krenn’in asıl hayali tam teşekküllü bir sanal gerçeklik işletim sistemiydi. Krenn, bu hayalini gerçekleştirmek için teknoloji dünyasının en büyük şirketlerinden bir tanesi olan Apple’dan ayrıldı. Kreen, Inputmag’e de konsept tasarımıyla ilgili bir röportaj verdi.

Krenn, yeni bir tür masaüstü işletim sistemi için asgari düzeyde uygulanabilir bir ürün prototipi olarak değerlendiği VR işletim sistemine, basit kriterler ve prensiplerle başladığını ifade ediyor.

Krenn, bugün kullandığımız bilgisayarlardaki ekranların oldukça sınırlayıcı olduğunu ifade ederken bilgisayar teknolojilerinin sürekli olarak geliştiğini ancak bu ekranlara sürekli olarak kısılı kaldığımızı ifade ediyor.

Üzerinde çalıştığı prototiple ilgili de konuşan Krenn, şu an prototipin pek de iyi bir durumda olmadığını ve çalıştırmak için özel donanımlara ihtiyaç olduğunu söyledi. Krenn, prototipin çalışabilmesi için oldukça güçlü bir GPU’ya ihtiyaç olduğunu da dile getirdi. Mattheaus Kreen, sıradaki hedefinin ise işletim sistemini herkesin kullanabileceği bir hale getirmek olduğunu ifade etti.

 

Related posts

Windows 10’da bir dönem kapanıyor.

Fatih Akgün

Yüz Tanıma Teknolojisi Artık YOK!

Yağmur Kübra Yazıcı

Netflix 16 milyon yeni abone kazandı! (Bosanski jezik)

Fatih Akgün

Yorum Yap