Teknolojix Haber
OYUN

Evde Kal Türkiye! Unutulmuş Oyunlarla Eğlen!

Evde bolca vakit geçirdiğimiz şu günlerde kendimize yapılacak yeni hobiler, eğlenecek unutulmaya yüz tutmuş oyunlarla eğlenceli vakit geçirebiliriz. Evde kal etiketiyle bütün ülke birbirine destek oluyor. Evde kal Türkiye sağlıklı kal Türkiye.

DOKUZ TAŞ OYUNU

Dokuz taş, bir zeka oyunudur. Tarihte ilk izi Mısır’da, MÖ 1400 yılında görülmüştür. Bu oyun birçok ülkede “Morris” diye bilinir. Üçtaş, Tik Tak To, Cüz, Dokuzluk, Dokurcun bu oyunun diğer adları veya benzerleridir.

evde kal

Nasıl Oynanır: Dokuz taş oyunu 2 kişi ile oynanır. Her oyuncunun 9 taşı vardır. Oyuncular oyuna kura ile başlar. Kura sonunda kazanan oyuncu ilk taşı oyun tahtasına koyarak oyuna başlar. Sonra rakibi bir taş koyar. Her iki oyuncunun elindeki 9 taş bitinceye kadar sırası ile taşları oyun tahtası üzerine koyarlar. Oyuncular ellerindeki 9 taşı da oyun alanına bırakmadan oyun alanındaki hiçbir taşı oynatamazlar. Yani hamle yapamazlar. Taşların yerleştirilmesi aşamasında oyunculardan biri yatay ya da dikey olarak taşlarını üçlü yapmışsa (cüz) rakibinin bir taşını alır. Rakibin üçlü (cüzü) varsa üçlü bozulmaz. Üçlü olmayanlardan birini alır.

Ancak üçlü dışında başka taş yoksa üçlüyü bozarak bir taş alır. Çapraz olarak yapılan üçlemeler taş yemek için geçerli değildir.Taşlar arasında çizgi kanalı olmalıdır. Tüm taşlar oyun tahtasına konulduktan sonra oyuncular sıraları geldikçe taşlarını birer birim boş alana hareket ettirmeye başlarlar. Oyuncular taşları hareket ettirerek aynı düzlemde üç (3) taşı bir araya getirerek rakibinin taşını yiyebilir. Oyuncular dokundukları taşı oynamak zorundadırlar. Bir oyuncu 3 dakika içinde hamle yapmak zorundadır. 3 dakika içinde hamle yapmamışsa sırasını kaybeder, hamle sırası rakibe geçer. Oyun tahtasında üçtaşı kalan oyuncu sıra kendisine geldiğinde taşlarını oyun tahtasında dilediği yere koyabilir. Yani en yakınındaki nokta ile en uzağındaki nokta arasında istediği bir noktaya taşını koyabilir. Oyun normal devam ediyorsa oyunda  2 taşı kalan oyuncu oyunu kaybetmiş sayılır.

ADAM ASMACA

Nasıl Oynanır:Adam Asmaca Oyunu, Cellat Oyunu da denir, iki ya da daha fazla kişi tarafından kağıt kalemle ya da kara tahtada oynanan sözcük oyunu. Oyunculardan biri cellat ya da ebe olur ve aklından bir sözcük tutar, kısa çizgilerle o sözcükteki harf sayısını belirtir. Dilerse ipucu olarak sözcükte yer alan bir ya da iki harfi, doğru yerlerinde olmak üzere verebilir. Ondan sonra öbür oyuncular teker teker sözcüğün bilinmeyen harflerini, sonunda da sözcüğün tümünü bulmaya çalışırlar. Doğru tahmin edilen her harf, sözcük içindeki yerine yazılır. Sözcüğü doğru tahmin eden oyuncu ebe olmak hakkını kazanır. Doğru olmayan her tahmin için ebe, asıları bir adam figürünün bir parçasını çizer. Önce, tersine çevrili L harfi biçimindeki darağacının dik direğini, ardından kolunu, sonra da çapraz desteğini ve ipini çizer. Asılan adam figürünün tamamlanmasıyla karşı taraf asılmış olur; cellat da yeni bir partiye başlar.

İSİM-ŞEHİR

Nasıl Oynanır: Sayfa enlemesine tutularak sırası ile sayfanın üst tarafınaİSİM-ŞEHİR-BİTKİ-HAYVAN-EŞYA-SANATÇI-ÜLKEve NOT yazılır. Yazılan her kelimeden sonra sayfanın altına kadar çizgi çekilir. Oyunculardan biri, içinden bütün alfabeyi saymaya başlar. “DUR” denildiği anda hangi harfte kaldıysa onu yüksek sesle söyler. Örneğin “M” Herkes “M” harfiyle başlayan isim, şehir, bitki, hayvan, eşya ve sanatçı bulmaya çalışır.  İlk bitiren bitti deyip 20’ye kadar sayar. 20 olduğunda herkes yazmayı bırakır. Bulunamayan yerlere 0 puan verilir. Eğer iki kişi aynı şeyi yazmışsa onlar 5 puan alır. Birbirinden farklı olanlara da 10 puan verilir. Son oyunda bütün puanlar toplanır.

 BOM!

Nasıl Oynanır:Oyuncular halka halinde dizilirler. İçlerinden biri “1” diye saymaya başlar, yanındaki oyuncu “2”, onun yanındaki “3” şeklinde saymaya devam ederler. 5’e gelen oyuncu “BOM” der. Oyun kuralı gereği 5 ve 10’un katlarında BOM denir. Örneğin,“1-2-3-4-BOM-6-7-8-9-BOM. “BOM” demek yerine sayısının kendisini söyleyen oyuncu yanar ve oyundan çıkar.Oyun 1’den başlayarak diğer oyunlar arasında devam eder.

 EVET-HAYIR

Nasıl Oynanır:Oyunculardan biri soru soran diğeri de cevap veren kişi olur. Cevap veren oyuncunun hiçbir soruya “EVET” ya da “HAYIR” şeklinde cevap vermemesi gerekir. Örneğin, “Okula gidiyor musun?” sorusuna “EVET” derse yanar. “Gidiyorum” demelidir.  Karşı oyuncu “Kaç kardeşsiniz?,3 kardeşsiniz değil mi?” gibi şaşırtmalı sorularla karşısındaki oyuncuya “EVET-HAYIR” dedirtmeye çalışır.

Evde kalarak da eğlenceli vakit geçirebileceğimiz oyunlarla ilgi yorumlarınızı bekliyorum. Ben oynarken çok eğlendim. Sizde Evde kal etiketiyle paylaşıp destek olabilirsiniz. 🙂

“Gönüllü Karantina” Bilançosu Corona Etkileri! ilgili habere buradan ukaşabilirsiniz.

Related posts

My Cafe: Recipes & Stories

Fatih Akgün

Assassin’s Creed Valhalla, Xbox Series X İçin Oynanış Fragmanıyla Çıktı.

Yağmur Kübra Yazıcı

Yorum Yap