Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle milyarlarca insan evlerinde karantinada. Bu dönemde özellikle de gençler, “web sitesi geliştiren kişi” anlamında olan webmaster platformlarına yöneldi. Kimi site yapmak, kimisi logo tasarlamak, kimisi de kod yazmak için bu alana giren gençler, para kazanmayı ve aile ekonomisine destek olmayı amaçlıyor.

Türkiye’nin en büyük webmaster platformlarından olan r10.net‘in Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Çetin, platformlarında bugüne kadar binlerce kişinin bilişim ve webmaster konusunda uzmanlaştığını belirtti. Bu kişilerin kendi uygulamalarını, web sitelerini veya projelerini oluşturduğunu anlatan Çetin, şöyle konuştu:

Evde kalan gençler 'Web Master'lığa yöneldi
Evde kalan gençler ‘Web Master’lığa yöneldi

“Bilişim alamında hizmet vermek ve bilişim sektöründe nasıl iş yapıldığını öğrenmek isteyenler 15 senedir bu platformda buluşmaktalar. Burada çok büyük uygulamalar yapıp dünyaya pazarlayanlar da var. Öğrenciler de burada kodlamaya ve bilişime yönelik çalışmalar yapıyor. Salgın nedeniyle webmasterlığa yönelme çok daha fazlalaştı. Normalde bizim platformumuza günde 500-550 bin kişi girerken şu anda 700 binin üzerindeyiz. Yani yaklaşık olarak yüzde 40’lık bir artış gerçekleşti. Bu süreçte en çok gençlerden talepler gelmekte. En çok talep yaşı  ise 16-22.”.

Daha önce davetiye prensibiyle üye alımı yaptıklarını dile getiren Çetin, bu korona virüs sürecinde insanlara yardımcı olmak adına kampanyalarını başlattıklarını ifade etti.

Normalde bir üyenin yılda sadece bir kişiyi platforma davet etme hakkının bulunduğunu belirten Çetin, “Hiçbir üyemizden ücret talep etmiyoruz. Bu anlamda üye olunması en zor sitelerinden biriydik. Bu süreçte bizler de ne yapabiliriz diye düşündük ve devletimizin ‘evde kal’ çağrısı üzerine 1 haftalığına bu davetiye sistemini ortadan kaldırdık. 4 adımlı güvenlik doğrulaması sonrasında davetiyesiz olarak üye alımını sağladık.” şeklinde konuştu.

Diğer Yazılım Haberlerimize de Bakmak, Okumak için Buraya Tıklayabilirsiniz?

Evde kalan gençler 'Web Master'lığa yöneldi
Evde kalan gençler ‘Web Master’lığa yöneldi