Teknolojix Haber
YAŞAM

#evdekaltürkiye Çağrısına Uydu, Drone ile Market Alışverişi Yaptı!

Antalya’da yaşayan bir vatandaş, hobi amaçlı çekim yaptığı drone’u ile marketten alışveriş yaptı. Evden çıkmadan markete ulaşan vatandaş ‘evde kal’ çağrısında alışverişe yeni bir boyut kazandırdı.

Dünyada ve Türkiye’de koronavirüse karşı alınan önlemlerle birlikte vatandaşlar da hem kendilerini korumak hem de hayatlarını kolaylaştırmak için yeni fikirler üretiyor. Serik ilçesine bağlı Akçaalan Mahallesi’nde yaşayan Hasan Kurt isminde bir vatandaş, kendisini ve ailesini virüsten korumak için dışarı çıkmadan alışverişini drone ile yapıyor.

‘Marketten drone ile taşıyayım dedim’

‘Evde kal’ çağrısına destek olmak ve olumsuz bir durumla karşılaşmamak için böyle bir fikir ortaya koyduğunu belirten Hasan Kurt, “Ben bunu hobi amaçlı kullanıyorum. Drone’u daha çok görüntü çekme amaçlı ama malum bugünlerde koronavirüsden dolayı devletimizin dışarı çıkmayın ikazından sonra dedim ki bunu sadece görüntü amaçlı kullanmayayım aynı zamanda alışveriş yaparken de markete göndereyim. Marketten de alacağım malzemeleri drone’la taşıyayım diye böyle bir fikir oluştu” dedi.

‘Drone ile alışveriş zaruriyet haline geldi’

Market sahibi ile şaka yoluyla drone ile alışveriş yapılması konusunda daha önce konuştuklarını ifade eden Kurt, “Bakkalda yeni konuşulmuş bir şey değil aslında, aramızda çoğu kez şakalaşma yolu ile, “Ağabey sen kendin niye geliyorsun. Gönder drone’u biz geriye göndeririz” diyordu. Ama bir türlü gerek işlerimizin yoğunluğundan dolayı, gerek fırsat bulamamamızdan dolayı bir türlü gerçekleştirememiştik. Artık iş zaruriyet boyutuna geldiği için mecburi olarak yapmak zorunda kaldık” diye konuştu.

Market drone sistemine geçecek

Market sahibi İbrahim Çetin de “20 yıldır mahallemizde askerden geldi geleli halkımıza hizmet veriyoruz. Elimizden geldiği kadar, topluma duyarlı olmaya çalışıyoruz. Bu arada halkımıza bir öncülük yapabilir miyiz, diye bir fikir ortaya koyduk. Arkadaşım Hasan ile böyle bir şey yapmaya karar verdik. Bu konuda tebrik mesajları aldık. Halkımızı sokaktan kurtarabilirsek ne mutlu bize. Bakalım inşallah 4 ya da 5 tane drone almayı düşünüyoruz. O şekilde hizmet vermeye çalışacağız” şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Related posts

Uzaktan Çalışmak İçin Gerekli Teknolojik Çözümler!

Son Dakika…Berber ve Güzellik Salonları, Koronavirüs Nedeniyle Bugün Akşamdan İtibaren Kapatılıyor

Yasemin ACAR

Koronavirüs: İtalya’da ‘kritik hafta’

Fatih Akgün

Yorum Yap