Teknolojix Haber
İNTERNET YAŞAM

Evden Çalışan İnsanların Çoğalması Güvenlik Riski Oluşturuyor mu?

Koronavirüs salgınının çıkması ile birlikte dünyanın dört bir yanında şirketler ve organizasyonlar uzaktan çalışma ya da meşhur adıyla evden çalışma yoluna gidiyor. Peki bu durum bir güvenlik açığına neden olabilir mi?

 

Koronavirüs salgını sonrası,  pek çok kuruluş çalışmalarını uzaktan ya da evden gerçekleştirmeye başladı. Bunun sonucu olarak da internet hizmetleri büyük önem kazandı. İnternet ve teknoloji ne zaman gündeme gelse insanların aklına gizlilik ve güvenlik konuları takılıyor. Çalışma hayatının önemli bir kısmı internet bağlantısı üzerinden gerçekleşmeye başlarken elbette ki tedbirler alınması gerekiyor.

İnternet yeterince kuvvetli mi?

İnternet ve bilişim şu anda dünyanın dört bir yanında hayatın devam etmesini sağlıyor. Şirketler çalışanlarının evlerinden işbaşı yapmasını istiyor. Eğitim öğretim ve kültürel aktiviteler de internet üzerinden yapılacak şekilde organize ediliyor .

CNN’in haberine göre ABD Hava Kuvvetleri’nin kendine ait sanal özel ağı, yalnızca 72 bin kişinin eş zamanlı kullanımını destekleyebiliyor. Durum böyleyken, ABD Hava Kuvvetleri’nin evden çalışan personel sayısı 145 bin. Ayrıca 130 bin sözleşmeli çalışanı da mevcut. Tabii bu sadece tek bir örnek. Doktorlar video arama üzerinden hasta ziyaretleri gerçekleştirmeye başlayacak, çalışanlar uzaktan erişimle iş yapacak.

 

 Altyapılar evden çalışmaya ne kadar uygun?

Türkiye özelinde konuşmak gerekirse öncelikle işin yasal/kanuni yanını ele almak gerekiyor. Şu anda evden çalışma hali için kanunlarda düzenleme yapılması gerekiyor. Bu amaçla düzenlemeler yapılacağı, geçtiğimiz günlerde duyurulan 100 milyar liralık pakette de yer alıyor. (Örneğin bazı bölümler internet üzerinden sınav ve ödev teslimi yapamıyordu).

İkincil olarak da altyapıların gücü gündeme geliyor. Altyapının gerektiği kadar güçlü olması gerekiyor. Bu konuda geçmişte sıkıntılar yaşanmış olsa da bu sorunlardan gerekli derslerin çıkarılmış olduğunu umuyoruz.

Sonraki aşama ise güvenlik kavramı oluyor. Daha fazla internet kullanımı daha fazla güvenlik açığına sebep olma potansiyelini taşıyor. Bunun için de sistemleri üreten kişilerin ve kullanıcıların tedbir alması gerekiyor.

Daha fazla uzaktan erişim ve bilişim kullanımı elbette ki insanların, bilhassa böyle zor zamanlarda aklına gelen ilk alternatiflerden biri oluyor. Bu yöntemi kullanmak kolay değil ancak imkansız da değil.

Related posts

Facebook İstasyon Kültür Sanat Buluşmaları İstanbul’ da Başlıyor

Fatih Akgün

BMW Maske Üretecek

Fatih Akgün

Türkiye’de hangi illerde kaç corona virüs vakası var?Tüm illerin vaka sayısı.

Fatih Akgün

Yorum Yap