Teknolojix Haber
YAZILIM

Excel ‘de İleri Formüller

Programın Amacı

Bu eğitim programı; Excel’de temel seviyede kullanım bilgisine sahip olan kişilere, temel eğitimde sunulmayan ileri formüller ile yapısal ve mantıksal çözüm gerektiren örnekleri, VBA editörüne girmeden, tamamen Excel arayüzü üzerinden raporlama becerilerini geliştirmek ve Excel konusunda uzmanlaşmak isteyen kişiler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

 

İstihdam Alanları
Bu eğitimi başarıyla bitirenlerin; MS Excel programını iş hayatlarında daha etkin ve verimli bir biçimde kullanarak istihdam edilebilirliklerinin artırılması hedeflenmektedir.

   Excel programı, hesap işleri için yazılmış elektronik tablolama programları arasında en yaygın olanıdır.       Bilgisayar kullanıcıları arasında bu denli yaygın olmasından dolayı küçük boyuttaki hesap işlerinden çok  komplike hesap işlerine kadar rakamlarla yapılacak bütün işlerde tercih ediliyor.

  Excel’i verimli ve daha aktif kullanabilmek için işimize yarayacak Excel formüllerini öğrenmemiz   gerekmektedir. İşlerimizi yaparken kullanmak zorunda kaldığımız formüllerin kolay öğrenilmesi için  yapılacak işleri formüller aracılığı ile yapmamız gerekmektedir.

Excel Formülleri

Excel’in gücü formüllerinden gelmektedir. Excel’i tam manası ile tam verimli kullanabilmek için formüllerin inceliklerini bilmeli, işlerimizde Excel formüllerinin gücünden faydalanmamız gerekmektedir.

İleri Excel Uygulamaları

Excel kullanılarak komplike işlemler için çalışmalar hazırlanabilmektedir. Genellikle yapılan bu komplike programlar tek bir iş için hazırlanırlar. O iş için ne gerekiyorsa hepsini yapacak şekilde dizayn edilirler. Örneğin bir okulda öğrenci notlarının tablo haline getirilmesi, sınavların analizlerinin yapılması gibi her şeyi yapan komple tek bir program hazırlanabilmektedir. Gerekli olan her şeyi o program üretmektedir.

İleri excel uygulamaları ile yapılabilecek işlerin bazıları şöyledir.
  • Hücreleri ileri düzeyde biçimlendirme
  • Çalışma sayfalarını ileri düzey biçimlendirme
  • Gelişmiş formül ve fonksiyonların kullanımı
  • Grafik oluşturma ve biçimlendirmede ileri düzey uygulamalar
  • Pivot tablo kullanımı ve rapor oluşturulması
  • İleri düzey filtreleme ve sıralama işlemleri
  • Senaryo oluşturma, düzenleme işlemleri
  • Veri girişi doğrulama ve denetleme uygulamaları

İleri Seviyede Excel

Excel’in içerisinde basit formüllerin yanı sıra kullanım alanlarının giriftliğinden kaynaklanan zor formüllerde mevcuttur. Bunlar daha çok istatistiki bilgilerin sonuçlandırılması, mühendislik işlemlerinin sonuçlarının çıkarılması işlemlerinde ileri seviye excel formülleri kullanılmaktadır.

 

Excel, kompleks istatistiklerden, basit matematik işlemlerine kadar 475’den fazla farklı formüle sahiptir.

Excel Toplama Formülü

Excel formülleri arasında en sık kullanılanlardan biridir. Belirtilen aralıklardaki sayıları tek bir hücrede toplar. Formül, hesaplamanın gerçekleştirileceği hücrede = ifadesinden hemen sonra TOPLA (A1; A2) yazılarak işleme konur. Birden fazla hücre toplama katılacaksa her bir hücre adı “;” kullanılarak formüle eklenmelidir. Örneğin; TOPLA (A1;A2;A3;A4) gibi.

Excel Eğer Formülü

Excel Formülleri arasında mantıksal sınamalar gerçekleştirmek için kullanılır. Hücrelerde bulunan sayısal ifadelerin büyük-küçük ya da eşitlik durumlarını tespit etmek için EĞER (mantıksal sınama; eğer doğruysa değer; eğer yanlışsa değer) formülü işe yarar bir formüldür. Eğer formülü, metin değerleri için de kullanılabilir. Örneğin; EĞER(F7=”Doğru”;1;2) F7 hücresindeki metin değeri “Doğru” ise, ilgili hücreye 1, değilse 2 sayısal ifadesi yazılır. Formül içerisinde “…” işaretleri arasında yazılan her değer metin olarak değerlendirilir.

Excel Çıkarma Formülü

Excel formülleri arasında toplama formülü gibi bir çıkarma formülü bulunmaz. Pozitif sayıların negatif sayılar ile toplamı bir çıkarma işlemidir. Böyle bir durumda excelde matematiksel bir çıkarma işlemi gerçekleştirebilmek için yine TOPLA formülü kullanılabilir. Örneğin; TOPLA(D3-D2) ya da D3-D2 gibi.

Excel Tarih Formülleri

Excel’de tarih işlemleri gerçekleştirmek için son derece başarılı excel formülleri bulunur. Günün tarihi için BUGÜN () formülü kullanılır. Tarih işlemleri gerçekleştirmek, Bugün ()+7 formülünü kullanarak bugünden bir hafta sonraki tarihi elde etmek kadar kolaydır. Bu formül, dosya her açıldığında yeniden çalıştırılarak güncellenir. Bir başka tarih formülü de ŞİMDİ () formülüdür. BUGÜN () formülüne ek olarak günün o anki saati de tarihle birlikte elde edilir. Excel’de tarihleri çıkarmanın en kolay yolu, bunları tek tek hücrelere girmek ve bir hücreyi diğerinden çıkarmaktır. Bu formül iki tarih arasındaki gün sayısını hesaplamak için kullanılır. Örneğin; A2-B2 ya da TARİH(2019;10;22)-TARİH(2018;10;22)

Gizem UZUN

Related posts

Sosyal Medya Uzmanlığı

[email protected]

20 Yıl Öncenin Kabusu ILOVEYOU Virüsü!

Fatih Akgün

iNFT Nedir? iNFT’nin NFT’den Farkı Nedir? iNFT ile Metaverse’de Neler Değişecek?

Yelda Erdoğan

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım