Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

ExoMars’tan kötü haber!

Avrupa’nın Mars hayalleri yine ertelendi!

ExoMars projesinin ikinci kısmı olan ‘Rosalind Franklin’ gözlem aracının kalkış tarihi 2022’ye ertelendi. Uzay aracının bu yaz Temmuz-Ağustos gibi fırlatılması planlanıyordu.

Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde resmi bir açıklama yayınlayan ESA, uzay aracının paraşüt sisteminde ve bazı elektronik ekipmanlarında test sürecinin tahmin ettiklerinden daha uzun sürmesi nedeniyle erteleme kararının alındığını duyurdu. Risk almak istemeyen Avrupalı bilim insanları, yeni kalkış tarihini 2022 olarak ayarladı.

ESA genel müdürü Jan Wörner,”Bizim için elbette çok zor bir karar; ancak doğru olanı yaptığımızdan eminim. Kalkışa neredeyse hazır olmamıza rağmen hala tamamlamamız gereken birçok test var. Uzay aracını bu yıl fırlatmak, bu testlerden bazılarını yapamayacağımız anlamına gelecekti. Böylesine bir göreve, tam anlamıyla hazır olmadan başlamak istemiyoruz.” şeklinde konuştu.

COVID-19 salgını, Avrupa Uzay Ajansı’nın erteleme kararındaki en büyük etkenlerden birisi oldu. Uluslararası ulaşımdaki aksaklıklara dikkat çeken ESA başkanı Jan Wörner, Rosalind Franklin üzerinde çalışan Avrupalı bilim insanlarının ve partner şirketlerin bir araya gelmekte zorlandığını söyledi. Dolayısıyla görevin ilerleme süreci de özellikle de son aylarda epey bir yavaşladı.

Peki Neden iki yıl ertelendi?

Mars ve Dünya, yaklaşık her 26 ayda bir birbirlerine en yakın konuma ulaşıyor. Örneğin bir önceki yakın geçiş Temmuz 2018’de gerçekleşmişti ve o süreç içerisinde NASA’nın InSight isimli görevinin fırlatıldığını görmüştük. Bir sonraki en yakın geçiş de Ekim 2020’de gözlemlenecek. Uzay ajansları genelde Mars en yakın konuma ulaşmadan birkaç ay önce gözlem araçlarını göndermeyi tercih ediyor.

Mars ve Dünya arasındaki uzaklık iki gezegen en yakın konumlardayken 54,6 milyon kilometreye kadar düşebiliyor. Fakat her yakın geçişte bu mesafenin biraz değiştiğini görüyoruz. Örneğin 2018’deki yakın geçişte Mars, 57,6 milyon kilometre kadar yaklaşmıştı. Ekim 2020’de ise uzaklık 62,07 milyon kilometre olacak. Son olarak iki gezegen arasındaki maksimum uzaklık ise 401 milyon kilometreye kadar çıkabiliyor.

Related posts

Doğu Anadolu Gözlemevi uzay gözlemlerine başlayacak

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

ABD hükümeti Kuveyt’e Askeri Füze satışı yapacak

Fomalhaut b olarak adlandırılan bir ötegezegen, ortadan kayboldu

Fatih Akgün

Yorum Yap