Teknolojix Haber
YAZILIM

Expression Engine – Web siteniz için başka alternatif mümkün

WordPress’in ağırlıklı olduğu bir dünyada başka bir alternatif yok mu dersiniz?

expression engine

O halde sizleri Expression Engine ile tanıştıralım. Express Engine Ellis Lab tarafından geliştirilmiş ticari, modüler bir içerik yönetim sistemi (CMS) ‘dir. Kısaca bir CMS ile web sitenize ait içerikleri yönetebilirsiniz. Tek başına bir yazılım veya programdır denilemez; PHP, HTML, Javascript ve CSS gibi farklı programlama dillerinin bir araya getirilip kodlanarak hazırlanan bir yapıdır.

Kuşkusuz burada Expression Engine ’in ücretli olması gerçeği var, en baştan belirtelim. Ticari bir site için ücreti minimum 300$’lardan başlamaktadır ve yıllık ödeme gerektirir. Burada ücretsiz olan WordPress’in çok aşırı komplike olmayan, statik veya dinamik bireysel, ticari, kurumsal web siteleri için oldukça yeterli ve kabiliyetli olduğu konusunda hakkını verelim. Eklentileri de bunu oldukça desteklemektedir. Ancak daha da karmaşık, standartların dışında, ileri teknik gerektiren işler için Expression Engine (kısaca EE), işin profesyonelleri açısından daha fazla CMS odaklı farklı bir seçenek olarak ortaya çıkmaktadır.

web site yapımı

Expression Engine, zengin özellikleriyle ve istediğiniz gibi geliştirebileceğiniz esnek yapısı, sayısız özelliği ile dikkat çeken bir içerik yönetim sistemidir. Dünya genelinde binlerce kişi ve şirket tarafından kullanıldığı biliniyor (örneğin; Disney, Pizza Hut, Nike, Starbucks, IBM, Garmin bunlardan sadece bir kaçı). Kategorilere ayrılmış template bölümünden site ve kontrol panel temalarına; arama motoru, profil gibi sayfalar için hazır kodlara da ulaşabilirsiniz. Detaylı yapısına rağmen basit, statik siteler için de dinamik siteler için de kullanılabilir. Aslında çok bilinmeyen diğer bir çok WP alternatifi CMS ‘ler gibi, Expression Engine ‘de web sitesi yöneticilerine, kodlama yazmaya ve anlamaya gerek kalmadan web sitelerini yönetme olanağı sağlar. Bunun yanında deneyimli geliştiriciler ve tasarımcılar için kullanışlı özellikleri ile gelişmiş çalışma imkanları sunar. Kendi içerisinde yer alan Expressionengine Tag ’leri ile de yaratıcılık imkanını arttırmaktadır.

web site

Bazı önemli özellikler şunları içerir;
 • Live Preview Canlı Gösterim paneli ile yazınızı yazdığınız anda, içeriğiniz sitenizin formatında aynı ekranda yanda görünür
 • Yöneticilerin kodlama deneyimi olmadan dinamik web siteleri oluşturmasına yardımcı olan şablonlar
 • Veri kaybı olmaksızın veriyi ön belleğe alarak sunucu yükünü azaltma
 • Kendi içerisinde forum ile kullanıcılar deneyim ve sorularını paylaşabilirler
 • Spam tarama ve algılamalı kullanıcı yorum sistemi
 • Çok çeşitli eklentiler ve modüller
 • Arama motoru ve sorgu araçları
 • Yönetilen posta listeleri
 • Trafik İstatistikleri
 • Tek uygulama ile birden fazla web sitesini yönetebilme
 • Ayrıca destek ekibi ile yardım konusunda oldukça iddialı olduklarını belirtmektedirler.
Expression Engine hakkında Türkçe kaynak az olmakla beraber, forumlarda karşılaştırma ve kullanıcı yorumları bulabilirsiniz. Eğer daha fazla bilgi almak isterseniz geliştiricisi EllisLab ‘in web sitesini de ziyaret edebilirsiniz. Site üzerinden yükleme ile ilgili bilgi ve yönlendirmeleri de bulabilirsiniz.

Related posts

Google Chrome, sekme kaosuna son verdi

Fatih Akgün

Sidebar Nedir? Sidebar Nasıl Kullanılır?

Yelda Erdoğan

Google’ın Gelişmiş Koruma Programı, Nest Cihazlara Geldi!

Fatih Akgün

1 Yorum

Bilge 26 Kasım 2020 at 7:03 am

Kodlama yazmaya ve anlamaya gerek kalmadan web sitelerini yönetmek için oldukça maliyetli bir CMS. Çok ciddi bir soruna çözüm getirmedikçe tercihim olmaz.
Güzel yazı, teşekkürler.

Cevaplayın

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım