Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

F-35 açıklaması Savunma Sanayi Başkanından Geldi

F-35 açıklaması Savunma Sanayi Başkanından Geldi

F-35 açıklaması Savunma Sanayi Başkanından Geldi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir,”Üretimler devam ediyor, siparişler devam ediyor” ifadesini kullandı.STM Think Tech sosyal medya hesabı üzerinden gazeteci Hakan Çelik moderatörlüğünü yaptığı panel canlı yayınlandı. Panelde F-35 açıklaması Savunma Sanayi Başkanından geldi. ‘Kovid-19 Süreci ve Sonrasında Türkiye’de ve Dünyada Savunma Sanayi‘ konulu panele, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün katıldı. Ayrıca Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, STM Genel Müdürü Murat İkinci ile SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü ve ASBÜ Öğretim Üyesi Murat Yeşiltaş katıldı.

Prof. Dr. İsmail Demir,  Türk savunma sanayisinin Çin’e alternatif olma ihtimalinin olup olamadığı üzerine  gelen soruyu cevapladı. “Savunma sanayi konusunda Çin’e alternatif olma konusu geniş bir konu, güç dengelerinin yeniden oluşması, geçiş ve fay kırılmaları sürecinde ABD’nin özellikle Çin’e alternatif arama politikalarında Türkiye sadece savunma sanayi değil, diğer bir dizi konuda alternatif üretici olmakla ilgili devreye girebilir. Bunun çeşitli sektörler bazında konuşmaları ve görüşmeleri yapıldı, yapılmaya da devam edilebilir. Bu süreçten sonra çok daha hızlı sürdürülebilir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Çin’in yerini doldurmaktan ziyade bir oyuncu olarak dünya piyasasında daha fazla görünmeye başladığını vurgulayan Demir, ” Çin’de dahil birçok geleneksel ve klasik ihracatçı ülkenin yerine geçmemiz gayet mümkün. Bu tek yönlü bir çalışma değil, teknolojik üstünlük, ürünlerinizin performansı,  dış politika ilişkileriniz ki; bu süreçte oluşturulan algının olumluluğunun da katkıda bulunacağını düşünüyoruz. Kısacası ihracat kaleminde şu andaki artış grafiğimizin çokta üzerinde bir eğri yakalayacağımızı umuyorum” dedi.

F-35 savaş uçağıyla alakalı son gelişmelerden bahseden Demir, ‘Üretimler ve siparişler devam ediyor’ dedi.

F-35 konusunda sıkıntıların muhataplara dillendirildiğini, dillendirilmesine rağmen mantıklı bir cevap alamadıklarını ancak sürecin devam ettirildiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir şunları aktardı:

“Kendi ifadeleriyle projeye en az 500-600 milyon dolarlık ek maliyet geleceği dillendirildi. Bizim hesaplarımıza göre uçak başına en az 8 veya 10 milyon dolar civarında ilave maliyet geleceğini ön görüyoruz. Türkiye’ye çok net mesajlar verilmeye kalkıldı. Biz bu süreçte sürekli olarak sadık bir ortak tavrını gösterdik, imzamıza sadık kalacağımızı gösterdik. Net olarak Türkiye’deki program ortaklarının işlerinin durdurulacağı ve buna tarih verildiği belirtilen açıklamalar olduğu halde hiçbir karşı açıklama yapmadan süreç normal devam ediyormuş gibi, ‘Biz işimize bakarız, biz üzerimize düşen yükümlülükleri yerine getiririz’ tavrında olduk. Bunun bugün faydasını görüyoruz. Üretimler devam ediyor, siparişler devam ediyor. Türk sanayinin bu ortaklığa katkısı konusunda ABD yetkililerinin de çok çeşitli ortamlarda, şirketlerimizin performansı ile ilgili üretim kaliteleri, maliyetleri ve teslim süreleriyle ilgili demeçleri olduğu halde bu kararı aldılar. Bu yetkin üretici şirketlerimizin yerine yeni üreticilerin bulunması o kadar da kolay bir süreç değilmiş. Bu pandemi süreci bunu daha da ileri boyuta taşıdı. Yine biz bulunduğumuz noktadayız. Üretim ortaklığımıza devam ederiz. ‘Siz bizi çıkartmaya kalktınız, bize tavır aldınız. Madem öyle üretimi durduruyoruz’ gibi restleşmeye gitmedik, gitmeyeceğiz. Çünkü, bir ortaklık anlaşması varsa, bir yola çıkıldıysa bu yola çıkan ortakların sadakatle buna devam etmesi gerektiğine inanıyoruz.”

Kaynak : sputniknews

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

Araştırmacılar, Güneş’ten 40 Milyar Kat Daha Büyük Kütleli Bir Kara Delik Keşfetti

Fatih Akgün

Mars Gezgini ExoMars’ın Fırlatılması 2022 Yılına Ertelendi

Fatih Akgün

Özel şirketle anlaşan NASA, 1 dolara Ay toprağı satın alıyor

Vildan Çelik

Yorum Yap