Teknolojix Haber
YAŞAM

Facebook, ABD’deki Nefret Gruplarına Bağlı Yaklaşık 200 Hesabı Devre Dışı Bırakıyor

Associated Press, Facebook‘un, siyahi insanlara yönelik polis şiddeti protestolarına katılmak için destekçileri toplamaya çalışan, beyaz ırkın üstün olduğuna inanan gruplara bağlı yaklaşık 200 hesabı kaldırdığını bildirdi. Söz konusu hesaplar, Facebook’un zaten yasaklamış olduğu iki nefret grubu olan Proud Boys ve Amerikan Muhafızları ile bağlantılıydı.

ABD’de 25 Mayıs’ta bir polis memuru,  George Floyd‘un boğazına diziyle bastırarak nefessiz kalması sonucu ölümüne yol açmıştı. Olaydan sonra ırkçılığa karşı halk ayaklanmış ve protestolar düzenlemişlerdi. O zamandan beri devam eden gösteriler hafta sonu da aynı hızıyla devam etti. Minneapolis polis memuru Derek Chauvin, ikinci derece cinayetle suçlandı. Durumu izleyen yanındaki polisler de aynı şekilde işten çıkarıldı ve  cinayete yardım ve yataklık etmekten haklarında dava açıldı.

Bir AP yetkilisi,  Facebook‘un, insanları protesto gösterilerine bizzat katılmaya teşvik eden yayınlar görmeye başladığını ve bazılarının silahlarla protestoya katılmaya hazırlandığını söyledi. Şirket, bu hesapların nerede bulundukları veya protestolarda özel olarak ne yapmayı planladıkları hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Geçen hafta Facebook, bazı aşırı sağcı grupların sözde yakında çıkacak ikinci Amerikan İç Savaşı’na atıfta bulunmak için kullandığı “boogaloo” terimine bağlı olarak platformlarındaki grupların ve sayfaların yayılmasını sınırlandıracağını da bildirmişti.

Facebook, arama sonuçlarındaki sayfaları ve grupları indirgemeyi ve kullanıcılara tavsiye etmeyeceğini belirtti.

Related posts

Dev Mobilya Şirketi IKEA: Maske ve Dezenfektan Üretmeye Başladı

Yasemin ACAR

Beyrut patlamasında neden mantar bulutu oluştu?

Büşra Seyhan

Bilim İnsanları, Antarktika’nın Geçmişte Yemyeşil Bir Yağmur Ormanı Olduğunu Keşfetti

Fatih Akgün

Yorum Yap