Teknolojix Haber
İNTERNET

Facebook, Discover’ı Test Etmeye Başladı!

Facebook, Discover’ı test etmeye başladı. Yeni uygulamayla insanların ücretli veri elde edene kadar internette kalabilmeleri hedefleniyor.

Facebook Connectivity, Free Basics girişimi üzerine inşa edilen yeni ürünü Discover‘ı Peru’da test etmeye başladıklarını açıkladı. Facebook tarafından yapılan açıklamada, Free Basics girişimi üzerinde yapılan çalışmalar sürerken sivil toplum kuruluşları ve World Wide Web Foundation gibi diğer paydaşlardan aldıkları geri bildirimler ve tavsiyeleri dinleyerek internete bağlanabilir olmayı desteklemek amacıyla Discover’ın geliştirildiği vurgulandı.

Discover, mobil operatörlerin katılımıyla günlük ücretsiz veri kullanımını değerlendirerek herhangi bir internet sitesini açmak için kullanılacak bir mobil internet ve Andorid uygulaması olarak öne çıkıyor.

Mobil operatör ortaklarıyla sürdürülebilir bir program oluşturabilmek için Discover ücretsiz veri kullanacağı zamanlarda yalnızca düşük bant genişliği trafiğini destekleyecek. Ücretsiz veri kullanılırken video, ses ya da diğer türdeki yoğun trafikler desteklenmeyecek. Tüm internet siteleri eşit bir şekilde işlem görecek.

Facebook, internete bağlanabilirken çıkacak engelleri kaldırmak için ortaklarıyla birlikte üzerinde çalışmaya devam edeceğini de açıkladı. Maliyet, uygunluk, altyapı eksikliği gibi zorlukların üstesinden gelebilmek için yola çıkan Discover, daha geniş bağlantı hedefinin yalnızca ufak bir kısmı.

Facebook, kullanıcıların Discover ile birlikte daha kalıcı bir biçimde internette kalabilmelerinin yolunu arıyor. Dünya çapında kullanıcılar, veri kullanımlarını iyi ayarlayamadıkları için sık sık internetsiz kalıyor. Discover, bu boşluğu doldurarak insanları yeniden veri satın alana kadar internete bağlı tutmayı hedefliyor. Facebook aynı zamanda Discover’ın kullanıcıların düzenli veri kullanımını genişletmeye ve internet kullanımını desteklemeye nasıl yardımcı olabileceğini de araştırıyor.

Related posts

Chrome , Şifresi Hack’lenen Kullanıcıları Uyaracak

Fatih Akgün

Görüntülü sohbet için artık program kurmaya gerek yok

Vildan Çelik

Netflix , Virüs Yardım Fonu İçin 50 Milyon Dolar Daha Ayırdı.

Fatih Akgün

Yorum Yap