Teknolojix Haber
UYGULAMA

Facebook, Oyun Odaklı ‘Facebook Gaming’ Uygulamasını Tanıttı

Sosyal Medya Devinden Yeni Adım

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan ve Instagram, WhatsApp gibi dev uygulamaları çatısı altında bulunduran Facebook, son zamanlarda oyun alanında bir çok girişimde bulunuyor. 2018 yılında oyun platformu FB.GG’yi tanıtan ve Twitch’deki bir çok yayıncıya büyük paralar teklif ederek kendi platformuna çekmeye çalışan Facebook, şimdi de oyun odaklı mobil uygulaması Facebook Gaming’i tanıttı.

Bir çok yeni özelliğe sahip olan bu mobil uygulamanın oyuncular ve yayıncılar için en güzel özelliği ise telefonların ekranını yayınlama şansı oldu. Yayıncılar, diledikleri oyunu açarak Facebook Gaming aracılığıyla ekranlarını canlı olarak yayınlayabilecek. Böylelikle yayıncılık oldukça kolaylaştırılmış olacak. Yeni uygulama, oyuncuların ve yayıncıların Facebook’dan bağımsız olarak bir oyun/yayın deneyimi yaşamasını sağlayacak. Yani oyun bölümü hariç facebook’un diğer bölümleri bu uygulama içerisinde yer almayacak.

Yeni uygulamasıyla Twicch ve Mixer gibi platformlara daha büyük bir rakip olarak görünen Facebook, oyun odaklı uygulamasını aslında daha sonraki zamanlarda yayınlayacaktı. Fakat corona virüsü insanları evlerine kapatınca Facebook’a da büyük bir fırsat doğmuş oldu. Bu sebeple uygulamann yayın tarihi 20 Nisan’a, yani bugüne çekildi.

Şimdilik Andorid platformlar için Google Play Store üzerine yayına giren uygulama, ilerleyen zamanlarda iOS için hazır hale gelecek. Uygulama, Twitch’e benzer olarak sadece oyun odaklı olacak ve uygulamayı kullanan oyuncular bu uygulama üzerinden tüm yayıncılara erişebilecek. Dileyen kişiler yayıncılara yorum ve beğeniler atabilecek. Facebook’un oyun dışındaki bölümlerinden herhangi bir bildirim veya mesaj alınmayacak. Yani yayın izleyen kişiler daha önceki gibi Facebook’tan gelen bildirimlere maruz kalmayacak.

Facebook, bu uygulama aracılığıyla herhangi bir ekipman gerekmeksizin ekranınızı yayınlayabilmenizi sağlayacak. Bildiğiniz üzere YouTube, buna benzer bir özelliği 1.000 aboneyi geçen kullanıcılara sunuyor. Fakat Facebook’ta herhangi bir takipçi gereksinimi bulunmayacak.

 

Related posts

Yeni Bir Liste Huawei EMUI 10 Beta İçin Yayımlandı…

Meryem ACAR

Sabit Diski Tüketen macOS Sorunu!

Yağmur Kübra Yazıcı

Google Play mağazasında 2019 yılı halk oylaması sonuçlandı

Fatih Akgün

Yorum Yap