Teknolojix Haber
İNTERNET

Facebook, Popüler Hesapların Kimliklerini Doğrulayacak!

Facebook çok takip edilen sayfalarla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Bundan sonraki süreçte popüler sayfaların arkasındaki kişilerin kimliğini doğrulama yoluna gideceğini bildirdi.
 Koronavirüs sebebiyle sosyal medya yaşamımıza iyice dahil olmayı başardı ve üye sayılarını katlayarak artırdı. Bu platformlardan bir tanesi de Facebook oldu. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg her geçen gün büyüyen yapının zarar görmemesi adına bazı yeni doğrulama adımları getirileceğini açıkladı.

Zuckerberg’in bahsettiği doğrulama adımları aslında bireysel kullanıcılardan çok popüler sayfalarını ilgilendiriyor. Yüz binlerce kişinin takip ettiği sayfaları yönetenlerin ne gibi bir amaç taşıdığının bilinmesi gerektiğini savunan yönetici bu işlemin yakın zamanda yapılmaya başlanacağını duyurdu. Zuckerberg’in bu açıklamasının hızla yaklaşan 2020 yılı Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri yüzünden verilmiş bir karar olduğu konuşuldu.

Sayfa yöneticilerinin kimlik bilgilerinin aslında kim olduklarından daha çok seçimle ilgili herhangi bir kampanyanın parçası olup olmadıklarının anlaşılabilmesi bakımından alınacağı yorumları yapıldı. Açıklamanın geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Trump’ın Twitter’a karşı başlattığı kavganın sonrasında gelmesi manidar bulundu.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg verdiği röportajda sosyal ağların ve genel olarak özel şirketlerin hakikat hakemliğine soyunmaması gerektiğini ancak gelinen noktada bazı müdahalelerin de yapılması gerektiğini vurguladı. Kimlik doğrulama işlemine öncelikle viral hale gelen geniş kitleye sahip hesaplarla başlanacağı söyleniyor.

Yapılacak doğrulama sonucunda testi tamamlayan hesapların aynı şekilde devam edebileceği ve kimlik doğrulamasında başarısız olan hesaplar içinse farklı bir yol izleneceği bildiriliyor. İkinci seçeneğin gerçekleşmesi durumunda Facebook o hesaplardan gönderilen içeriğin görünürlüğünü kısıtlayacak ve viral hale gelme şansını azaltmış olacak.

Related posts

Chrome!a “Gizliliği İhlal” Davası!

Türk Telekom’da Erişim Sorunu!

Fatih Akgün

Marmalade Game Studio marmalet kadar lezettli oyunlar.

Murat Yap

Yorum Yap