Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA UYGULAMA

Facebook, Sessiz Mod Özelliğini Piyasaya Sürdü!

Facebook, uygulamadan gelen tüm bildirimleri sessize alınabileceği yeni bir özelliğini sunuyor. Geçtiğimiz ay  kendini hafiften gösteren bu özelliğe “Sessiz Mod” deniyor.

Covid-19 pandemisinden dolayı evde daha fazla zaman geçirmek durumunda kaldığımız bugünlerde internette de fazlaca zaman geçirmeye başladık. Bu bizde kötü bir alışkanlığa dönüşebilir, işlerimize engel olabilir. Bu durumu azaltmayı amaçlayan şirket Sessiz Mod’u geliştirdi.

Sessiz Mod, kullanıcıların  etkin bir şekilde manuel olarak acil durum anahtarına erişmelerine izin veriyor, böylece gizlilik, güncelleme bildirimleri veya yasal olarak gerekli diğer önemli uyarıların bildirimleri gibi bazı istisnalar hariç Facebook’ta tüm bildirimleri engelleyebiliyorsunuz. 

iPhone’larda, belirli uygulamalardan gelen bildirimleri sessize almak zaten mümkündü, ancak Facebook’un Sessiz Modundaki en önemli fark, anlık bildirimlere ek olarak uygulama içi uyarıları engelleyebilirken, Sessiz Mod zamanlarını da planlayabilme özelliği.

Nasıl Çalışır?

Sessiz Modu aktif etmek için ana menüye gelip Ayarlar&Gizlilik’e tıkladıktan sonra  Facebook’ta Zaman bölümünden, Zamanını planla kısmına tıklayarak aktif edebilirsiniz.

 

Sessiz Mod için iki ayar vardır: biri Sessiz Mod diğeri Zamanlanmış Sessiz Mod. Birincisi tüm bildirimlerin hepsini kapatırken, ikincisi Facebook bildirimlerinin kapanmasını istediğiniz zamanları ve günleri belirlemenizi sağlıyor. Birden fazla Sessiz Mod zaman aralığı planlayabilirsiniz.

Sessiz Mod açıkken, kullanıcılar uygulamayı tekrar başlattıklarında,açmaya çalıştıklarında Sessiz Mod‘un açık olduğunu ve bitmesine ne kadar zaman kaldığını (programlanmışsa) hatırlatan bir mesaj görürler. Bu noktada iki seçenek sunulur; ya “Sessiz Modu Yönet’e” ve ardından “Sessiz Mod’u Sonlandır’a” basarak Sessiz Mod tamamen kapatılır ya da alternatif seçenek olarak Facebook’a 15 dakika boyunca erişmeyi seçilebilir. Bu özellik ile bildirimlerin sesi yine kapatılır. Ancak kullanıcıların Haber Akışlarını kontrol etmeleri veya bir mesaj göndermeleri için 15dk’lık zaman tanınır.

 

Sessiz Mod‘un yanı sıra şirket,bu özelliğine, haftalık trendler, uygulamaya yaptıkları bireysel ziyaretlerin sayısı ve gece veya gündüz boyunca Facebook‘ta ne kadar zaman geçirdikleri de dahil olmak üzere bazı yeni istatistikler ekliyor olacak.

 

 

 

 

Related posts

Dünya’nın an be an takip ettiği Corona virüsü haritasına Türk imzası

Fatih Akgün

Instagram, Milyonlarca Çocuğu İfşa Ettiği Gerekçesiyle Soruşturma Altında!

M. Büşra Kaya

İşte Evde Kaldığınız Sürede Sıkılmamanız İçin Kullanabileceğiniz Uygulamalar!

Fatih Akgün

Yorum Yap