Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

Facebook, Türkiye’ye Temsilci Atamayacağını Açıkladı!!

SOSYAL MEDYA

1 Ekim’de yürürlüğe giren Sosyal Ağ Yasası’na ilişkin olarak Facebook, belirlenen kurallara uyarak Türkiye için bir temsilci atamayacağını bildirdi. 

Siber haklar ve özgürlükler konusundaki çalışmaları ile dikkat çeken Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Facebook tarafından arandığını, yeni yasaya ilişkin olarak Facebook’un bir zorunluluk olarak öne sunulan Türkiye’de temsilci atama kriterini yerine getirmeyeceklerini bildirdiğini iddia etti. Facebook, Prof. Dr. Yaman Akdeniz ile birlikte pek çok sivil toplum kuruluşuna da bildirimde bulundu. 

Facebook gelmezse Twitter da Google da gelmez 

Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bu bilgiyi doğrudan Facebook’tan edindiğinin altını çizerken Bu duyurunun kaynağı Facebook’un kendisidir. Sivil toplum temsilcilerine bugün itibarı ile Facebook bu kararını açıklıyor. Beni de aradılar. Dolayısıyla, bu “bir duyum” değil, bildirimdir. dedi. 

Akdeniz, Twitter ve Google’ın ne yapacağı merak edilirken Facebook’un aldığı kararın diğer sosyal medya devlerinin kararlarını da etkileyeceğini düşündüğünü ifade etti. 

Sosyal Ağ Yasası Ne getiriyor? 

İfade Özgürlüğü Derneği tarafından hazırlanan infografikte, 1 Ekim’den itibaren yürürlüğe giren ve 2 Ekim’de Usul ve Esasları Resmi Gazete’de yayımlanan yasa ile ilgili süreçler ve bu süreçlerde sağlanması gereken kriterler yer alıyor. Kriterlere uymayanlara karşı uygulanacak yaptırımların da zaman dilimleri paylaşılıyor. 

Related posts

Instagram’da Yeni Bir Dönem Başlıyor “Instagram Shop”

Fatih Akgün

YouTube’un en çok kazananı 8 yaşındaki çocuk oldu!

Fatih Akgün

Spotify’dan Yepyeni Bir Özellik; My Forever Favorites

M. Büşra Kaya

Yorum Yap