Teknolojix Haber
YAŞAM

Facebook ve Microsoft Gibi Teknoloji Şirketleri, Çocuk İstismarına Karşı Bir Araya Geldi

ABD Ulusal Güvenlik ve Adalet Bakanlığı, birkaç ülkeyle bir olarak çocuk istismarına karşı savaş açtı. Bu doğrultuda Facebook ve Microsoft gibi teknoloji devleriyle bir araya gelinerek 11 adet ilke oluşturuldu.

ABD Ulusal Güvenlik ve Adalet Bakanlığı; Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve Birleşik Krallık ile birlikte çalışmalar yürüterek çocuk istismarı ve siber zorbalık konularında yapılacak mücadele için bir yönerge yayınladı.

Siber zorbalık ve çocuk istismarı dünyanın en büyük problemlerinden olduğu gibi, teknoloji şirketleri için de çok büyük bir sorun teşkil ediyor. Facebook, Microsoft gibi şirketler de bu sorunlarla başa çıkmanın yollarını arıyor. Yayınlanan yönergeler, siber zorbalık ve çocuk istismarına dur demek için teknolojideki dev isimleri bir araya getirdi. Facebook, Google, Microsoft, Roblox, Snap ve Twitter ile birlikte çalışan bakanlık, mücadelede esas alınacak ilkeler geliştirdi.

Geliştirilen ilkeler sayesinde şirketlerin eylemleri hızlanacak!

ABD Adalet Bakanı William Barr, konuya dair yaptığı açıklamada “Toplumun en kırılgan bireylerinden bazılarını etkileyen en korkunç suçlardan birini durdurmak için belirlenen ilkelerin, şirketlerin toplu bir eylem göstermesini hızlandırmasını umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yayınlanan belgeler ‘Çocukların Çevrimiçi İstismarına ve Cinsel Sömürüye Karşı Gönüllü İlkeler’ olarak adlandırıldı. Belgeler, çocukları sanal ortamda istismardan korumak için geliştirildi ve tehditlere karşı cevap olması için 11 adet ilke içeriyor.

Facebook ve Microsoft gibi teknoloji devi şirketlerde, çocukları istismardan korumak için bazı sistemler ve araçlar geliştiriyor. Bu araçlar, daha önce de kullanılmıştı. Umarız ki bu ilkeler çocuk istismarına olan savaşta yardımcı olur. ABD Ulusal Güvenlik ve Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan ilkelere buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Stephen King,Mahşer Romanıyla “Karantinada Kalın” dedi !

Fatih Akgün

Türkiye ve Azerbaycan’dan Corona Virüsü Tedbiri: Ulaşım İptal

Yasemin ACAR

Türkiye bu faciayı yeniden kaldıramaz

Fatih Akgün

Yorum Yap