Teknolojix Haber
SEKTÖREL

Facebook’dan 5.7 Milyar Dolarlık Bedel

Facebook’dan 5.7 Milyar Dolarlık Bedel

Facebook’dan 5.7 milyar dolarlık bedel ödemesi.

Facebook, 5.7 milyar dolarlık bedel ödemesi ile bugün gündeme geldi. Uzun süredir hayatımızda var olan Facebook Hint telekomünikasyon şirketi Reliance Jio’ya 5.7 milyar dolarlık yatırım yaptı. Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, konuyla ilgili olarak yatırımın Hindistan’a olan bağlılıklarını gösterdiğini belirtti. Facebook, Reliance Jio ile yapılan iş birliği neticesinde Hindistan’daki kullanıcıların dijital etkinliklerinin artmasını hedeflediklerini belirtti. facebook

İnsanların birbiri ile iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan sosyal ağ 1 milyardan fazla kullanıcıya hizmet veriyor. Facebook yaptığı güncelleme ve yatırımlar ile zirvedeki yerini sağlamlaştırdı. Geçtiğimiz dönemlerde popüler uygulamalardan olan Instagram ve WhatsApp gibi rakip sosyal medya ve anlık mesajlaşma uygulamalarını satın alarak önemli yatırımlar yaptı. Bu yatırımlar ile daha da büyüyen sosyal medya platformu popülaritesini artırmak için bir çok çalışma yapıyor.

Facebook şimdi de 2016 yılında Hindistan’da kullanıcıların hizmetine giren Reliance Jio ile iş birliği yaptı. Sosyal medya devi Facebook, bir telekomünikasyon şirketi olarak kullanıcılara hizmet veren Reliance Jio‘ya tam 5.7 milyar dolar yatırım yaptı. Şirket bu yatırım Hindistan’a olan bağlılığımızın bir göstergesi olarak kabul edilmeli dese de bu adımın amacının Hindistan’da artan ByteDance (TikTok’un sahibi) popülaritesini kırmak olduğu düşünülüyor. Şirketin yatırımı için, zirvedeki yerini korumak amacıyla bir azınlığa ödenen en yüksek bedel olduğu vurgusu yapıldı.

facebook

5.7 milyar dolarlık şaşkınlık veren yatırım Facebook için büyük bir öneme sahip. Çünkü Reliance Jio, günümüzde 370 milyondan fazla tüketiciye Hindistan’da  hizmet veriyor. Hindistan’daki tüketicilerin dijital hayattaki etkinliklerini artırabilmek açısından şirketlerin iş birliğinin önemine vurgu yapılıyor. Ayrıca yapılan açıklamalarda bu iş birliğinin şirketler arasında bağlılık göstergesi olduğu söylendi.

Facebook’un telekomünikasyon şirketi Reliance Jio’ya yaptığı 5.7 milyar dolarlık yatırım, bugüne kadar dünyanın herhangi bir yerinde bir şirketin azınlık hissesi için ödenen en yüksek bedel. Bundan dolayı bu yatırım Facebook için olduğu kadar Hindistan için de çok büyük bir öneme sahip. Hindistan, bu güne dek hiçbir yabancı bir yatırımcıdan bu kadar büyük bir destek görmemişti.  jıo

Ayrıca Facebook WhatsApp’taki Özelliği Instagram’a Uyarlıyor adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Dünyanın en ünlü gösteri topluluğu Cirque du Soleil, iflas başvurusunda bulundu!

Fatih Akgün

Hyperloop insanlı testlere başladı : 1 saat 40 dakika süren yolculuğu 12 dakikaya düşürecek

Vildan Çelik

Suzuki’den Burgman 200 Modeline Özel Fırsat!

Fatih Akgün

Yorum Yap