Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber

Facebook’tan Corona Virüsü Reklamlarına Tedbir

Facebook, bugüne kadar pek çok ülkede yaklaşık 80 binden fazla insanda görülen ve resmi verilere göre 2770 ölüm vakasına sebep olan Corona Virüsü’ne (COVID-19) ilişkin insanları yanlış yönlendiren; gereksiz umut aşılayarak haksız kazanç sağlamaya yönelik yapılan reklamlara artık izin vermeyecek !

Pek çok yerde görülmeye başlayan corona virüsü hızlı bir şekilde ilerliyor. Şimdiye kadar  42 ’ den fazla ülkede görülen corona virüs yüzünden 2770 kişi öldü. 81 bin 264 kişide rastlanan virüs dünya çapında panik ve korkuyla karşılanırken, fırsatçılara da gün doğdu.

Milyonlarca aktif kullanıcısı olan Facebook, insanların duygularının bu şekilde kullanılmasına ve bunun kazanca dönüştürülmesine karşı güzel bir mücadele başlattı . Business Insider’a konuşan Facebook yetkilisi, Facebook’ta corona virüsü salgınının önleyeceğini/tedavi edeceğini iddia eden ya da konu hakkında yanlış bilgilendirme yapan reklamları yasaklayacaklarını, hesap sahiplerinin, sayfaların ve grup hesaplarının da kapatılacağını söyledi. Ayrıca :

“Corona virüsüyle ilgili kişilerde paniğe sebep olan, mesela az sayıdadır ibaresi içeren; hastalığın tedavi edileceğini ya da önleneceğinin garantisini veren içeriklerin önlenmesiyle ilgili yeni reklam politikamızı hayata geçirdik. Facebook Marketplace’de de aynı ifadeler içeren reklamlar için de bu uygulama devrede olacak.”

Tüm dünyada 2 milyardan fazla kişinin kullandığı Facebook, 31 Ocak’ta bir açıklama yapmış; yeni tip corona virüsü COVID-19 ile ilgili doğru olmayan bilgiler veren, kişilerde infial oluşturacak, onları paniğe sevk edecek  bütün yayınları Facebook üzerinden kaldıracaklarını açıklamıştı.

Birkaç gündür Facebook’ta özellikle Marketplace ve gruplarda hesap sahipleri maske satışları ve stok durumu ile ilgili paylaşımlar yapıyor.

Related posts

Altered Carbon Animesi, Resleeved’den İlk Fragman Geldi

Fatih Akgün

Google’ın Yeni Site Hızı Test Aracı

Türkiye’den Koronavirüs Mücadelesinde Yeni Adım! Ev Ev Gezilerek Test Yapılacak

Fatih Akgün

Yorum Yap